Poslovnikom devastiran rad Narodne skupštine Republike Srpske

Poslovnikom devastiran rad Narodne skupštine Republike Srpske

Poslovnik o radu Parlamenta Srpske ograničio vrijeme diskusije poslanicima, dok obraćanje predsjednika Republike Srpske, predsjednika Vlade i člana Predsjedništva BiH je neograničeno.

„Postoji neko dostojastvo ljudi, jedno vrijeme kad možeš da trpiš i jedno vrijeme kad više ne možeš. To je nevjerovatno. Da dođe ovdje neki šizofrenik, da mi govori svašta, kakav bi ja bio čovjek da nisam uvredljiv. On je jedan obični kreten. Nemoj me zaustavljati, jer nisi ni njega zaustavljao kad je pričao“

Najdeblji kraj u sukobu Milorada Dodika i Nebojša Vukanovića, krajem 2019. godine, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, izvukao je Poslovnik o radu Parlamenta Srpske koji je ubrzo nakon toga promijenjen.

Dodik je mjesecima govorio o izmjenama Poslovnika o radu Parlamenta Srpske, a one su nedugo nakon njegovog verbalnog sukoba s Vukanovićem i ugledale svjetlost dana, čime je još jednom dokazana dominacija izvršne u odnosu na zakonodavnu vlast, ili dominacija Milorada Dodika u odnosu i na jednu i na drugu, s obzirom na to da je on tada bio srpski član Predsjedništva BiH.

Izmjene Poslovnika koje su ukinele kvorum od 42 poslanika za raspravu nisu donijele ništa dobro, smatraju novinari.

„A kada govorimo o uvođenju reda u NSRS i na same sjednice, ako je to bio cilj ovog novog poslovnika, odnosno sada već starog, bojim se da smo dobili upravo suprotne rezultate. Jer tokom rasprave često vidimo polupraznu skupštinsku salu. Po novom Poslovniku ne mora da postoji kvorum za samu raspravu, već samo za glasanje, tako da dobili smo poslanike i sjednicu gdje se uopšte ne raspravlja o temama i zakonima koji su bitni za njihove birače, i ne sviđa mi se taj odnos prema poslu“, kaže novinar Ljiljana Smiljanić.

Šefovima poslaničkih klubova smanjeno je obraćanje sa 20 na 15 minuta, a poslanici su dobili pravo samo na jednu, umjesto nekadašnje dvije replike.

Jedan od najglasnijih narodnih poslanika, Nebojša Vukanović, kaže da bi trebalo vratili Poslovnik o radu Parlamenta Srpske iz 2018. godine.

„Kad sam ušao u Skupštinu, bio je mnogo bolji poslovnik koji je omogućavao više diskusije, razgovora među poslanicima. Bile su dvije replike i jedan krivi navod koji su trajali po tri minute. Ali vlast i režim ne žele da se raspravlja, oni bi da NSRS traje nekoliko sati da to što prije završe. Vidite kako oni stalno gunđaju zašto Skupština traje više sedmica“, poručuje Nebojša Vukanović, šef Kluba poslanika Liste za pravdu i red u NSRS.

Iz opozicionih redova traže da se pitanje promjene Poslovnika o radu Parlamentu Srpske opet stavi na dnevni red, jer se sa prethodnim Izmjenama iz 2020. godine nisu slagali. A nepisano pravilo je da mora da postoji konsenzus svih parlamentarnih stranaka da bi se neke stavke u Poslovniku mijenjale.

„Sve one dileme koje smo imali 2011. godine, Igor Radojičić je odložio, a usvojeno je samo ono oko čega smo se usaglasili. Za vrijeme Čubrilovića (Nedeljka) je devastiran Poslovnik. Tako da vi sada imate situaciju da na povredu diskusije možete sada da govorite samo dva minuta. Vi ste nekad imali tri minute…“, poručuje Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS.

„Mi ćemo sigurno umjesto jedne replike ili krivog navoda tražiti da se omogući po jedna replika i krivi navod po jednoj tački dnevnog reda. Imamo još nekih prijedloga, ali evo vidjećemo kada se ta tema otvori“, kaže Igor Crnadak, poslanik PDP – a u NSRS.

Predsjednik Narodne skupštine RS poručuje da nije protiv novog Poslovnika o radu Parlamenta, ali ne prihvata kritike da su pojedine odredbe usvojene kako bi se određenim poslanicima stavio katanac na usta.

„Postoje članovi Poslovnika koji mogu djelovati nekome nedemokratski, ali one služe za uvođenje reda u Narodnoj skupštini i sprječavanje zloupotreba. I sadašnji Poslovnik je dovoljan za vođenje NSRS, uvođenje reda i glasnaje, a svaka promjena bi trebalo da bude konsenzus i vlasti i opozicije“, kaže Stevandić.

Prema posljednjim izmjenama i trenutnom Poslovniku o radu Parlamenta Srpske, poslanicima je za diskusiju po jednoj tački dnevnog reda predviđeno deset minuta. Vrijeme koje narodni poslanik može iskoristiti u replici i krivom navodu smanjeno je sa tri na dvije minute, a vrijeme koje poslanik može potrošiti na povredu poslovnika smanjeno sa tri na jednu minutu.

Vrijeme predviđeno za obraćanje predsjednika Republike Srpske, predsjednika Vlade i člana Predsjedništva BiH, ostalo je neograničeno.

(BN) Foto: Ilustracija

CATEGORIES
Share This