„Autoputevi RS“ će savjetnicima dijeliti milione KM

„Autoputevi RS“ će savjetnicima dijeliti milione KM

– Uprava „Autoputeva“ Republike Srpske nije uspjela da kroz javne nabavke dodijeli 5,6 miliona maraka vrijedan ugovor za konsultantske usluge.

Osam mjeseci nakon raspisivanja tendera donijeli su odluku o otkazivanju postupka, pravdajući ga svojevrsnom sabotažom od strane nekoliko firmi u BiH, kojima je, prema njihovoj ocjeni to bila i jedina namjera.

Međutim, u ovom javnom preduzeću nisu previše razočarani. U međuvremenu se izmijenio zakon koji im je omogućio da novac po ovom osnovu dijele bez ikakvog nadmetanja. Dobro upućeni ne isključuju mogućnost da je sve unaprijed dobro organizovano i smišljeno.

Naime, početkom septembra prošle godine „Autoputevi“ raspisuju tender za pravne, finansijske i tehničke konsultantske usluge u vezi sa izgradnjom autoputeva.

Preduzeća zatrpala „Autputeve“ žalbama

Međutim, tada ih pojedina preduzeća zatrpavaju žalbama, čiji je cilj, kako navode u „Autoputevima“, bio odugovlačenje postupka.

Neposredno nakon objave tendera žalbu je uputila firma „Ecoplan“ iz Mostara, zatim „Protehnik“ iz Istočnog Sarajeva, „Smajić – Inženjering“ iz Goražda u dva navrata, „Ibis“ iz  Zavidovića, „Halilović“ i „Kohisa“ iz Sarajeva.

„U svim navedenim žalbama, osim žalbe „Smajić – inženjeringa“ koja je odbačena kao neblagovremena i žalbe preduzeća „Ibis“ koja je povučena od strane žalioca, Kancelarija za razmatranje žalbi je donijela zaključke kojima se iste odbacuju kao neuredne, budući da ni za jednu nije uplaćena naknada za pokretanje žalbenog postupka u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama“, navode u „Autoputevima RS“.

Tvrde da su u februaru ove godine urgirali kod KRŽ-a da se postupak nastavi kako se zloupotrebom mehanizma pravne zaštite ne bi prozrokovača šteta na račun javnog interesa, ali da je njihov zahtjev jednostavno izignorisan.

Međutim, čekajući da se situacija rasptelja i proces blokiran žalbama nastavi, došlo je do izmjene Zakona o javnim nabavkama i to u korist „Autoputeva“. Na snagu su stupile 10. decembra prošle godine.

„Propisano je da se zakon ne primjenjuje na ugovor o javnoj nabavci pravnih usluga i to usluga pravnog savjetovanja koje advokat pruža tokom pripreme bilo kojeg postupka. S obzirom na to da su predmet nabavke pravne, finansijske i tehničke usluge, a imajući u vidu da se pod pravnim uslugama u smislu ove nabavke smatraju usluge pravnog savjetovanja advokata, očigledno je da je dobar dio predmeta nabavke izuzet od primjene Zakona o javnim nabavkama“, navode u ovom preduzeću.

Izmjenama zakona omogućeno angažovanje pravnih savjetnika bez tendera

U Transparency internationalu BiH sa oprezom gledaju na ovaj slučaj. Kažu da je neosporno da postoje takozvani profesionalni žalioca koji ulažu žalbe na tendere samo kako bi ostvarili materijalnu korist, ali da nisu sigurni da li se ovde radi o takvom slučaju.

„Ne možemo znati prave motive ulaganja ovih žalbi. Sve je stvar nagađanja“, kaže za CAPITAL portparol TI BiH Srđan Traljić.

On takođe primjećuje da je dobar dio usluga iz predmeta ove nabavke izuzet novim izmjenama Zakona o javnim nabavkama, pa ne isključuje mogućnost da je upravo to nagnalo „Autoputeve“ da obustave postupak.

„Oni ugovore za te usluge sada mogu dati kome god žele bez sprovođenja postupka javne nabavke. Nažalost, te izmjene Zakona o javnim nabavkama koje su se desile prošle godine otvorile su prostor za ovakve situacije iako je njihov cilj bar deklarativno bio borba protiv korupcije u ovoj oblasti,  a što je bio zahtjev EU“, kaže Traljić.

Podsjećamo, TI BIH je  tad upozorio da te izmjene iako imaju određena poboljšanja,  neće suštinski unaprijediti borbu protiv korupcije u ovoj oblasti, a što je bio ključni zahtjev koji je kroz 14 prioriteta pred Bosnu i Hercegovinu postavila Evropska unija.

U sklopu jednog prioriteta koji se tiče borbe protiv kriminala i korupcije BiH je trebala izmijeniti više zakona poput Zakona o javnim nabavkama, sukobu interesa i sl.

Međutim vlasti su kod izmjena više vodile računa o interesima ugovornih organa pa su pored izuzeća za ove usluge progurali i odredbu da se omogući ugovornim organima da tokom trajanja ugovora, zbog nepredviđenih okolnosti, povećaju njihovu vrijednost za dodatnih 30 odsto bez sprovođenja novog postupka što je otvorilo prostor za brojne zloupotrebe.

„Ove  stvari otvorile su dodatni prostor za korupciju iako je cilj usvajanja tih izmjena bio borba protiv korupcije. Nažalost, u slučaju naše zemlje mi se plašimo da će to imati negativne efekte na stanje korupcije u ovoj oblasti iako su ove izmjene uvele i određena poboljšanja u smislu transparentnosti planova javnih nabavki ili sukoba interesa“, zaključio je Traljić.

Inače, „Autoputevi“ su od 2016. godine do početka 2022. godine za konsultantske usluge dali 14 miliona KM, a neprikosnoven dobitnik na tenderima bio je „Deloitte“ sa svojim partnerima.

(Capital) Foto: Pixabay

CATEGORIES
Share This