Više škola u Banjaluci dobiće bolje uslove za rad

Više škola u Banjaluci dobiće bolje uslove za rad

Srednjoškolski centar u Banjaluci zauzima mjesto posebnog prioriteta za grad, a koraci ka njegovoj realizaciji su već načinjeni, kazali su za „Nezavisne novine“ iz Odjeljenja za društvene djelatnosti Gradske uprave.

Ovaj projekat će nekim banjalučkim srednjim školama obezbijediti bolje uslove rada, a prioritet su one koje su do sada bile smještene u neuslovnim objektima ili su radile u nezadovoljavajućim uslovima.

Zasad su razgovori obavljeni sa direktorima Građevinske, Politehničke, Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke i Poljoprivredne škole, ali ovo ne isključuje mogućnost uključenja i drugih škola.

„Radi se o školama koje svoje djelatnosti obavljaju u objektima koji su pod zakupom ili su neadekvatni“, kazali su iz nadležnog odjeljenja.

Naime, doći će i do izgradnje đačkog doma, a sastanak je održan i unutar gradske administracije, gdje su podijeljeni poslovi, tako da je svako odjeljenje počelo da izvršava svoje dužnosti.

Budući srednjoškolski centar, prema važećem Regulacionom planu, biće smješten na zemljištu pored Poljoprivredne škole.

„Ovdje je planirana izgradnja srednjoškolskog centra i fiskulturne sale sa dodatnim školskim objektima“, poručili su iz Odjeljenja.

Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku, kazala je za „Nezavisne“ da se radi o velikom projektu na kojem se svakodnevno radi.

„Ovo je zahtjevan projekat, ali i izuzetno važan. Želimo da sve pripremimo i da ga temeljno odradimo“, kazala je Savić Banjčeva.

Kako dodaje, u svakodnevnim su razgovorima sa direktorima škola, a poslije praznika planiraju konkretizovati dalje korake.

Ovdje se fokus, kako kaže Savić Banjčeva, stavlja na Ugostiteljsku školu jer uslovi u kojima đaci rade nisu srazmjerni važnosti usluga koje oni mogu da ponude.

„Učenici koji se ovdje školuju čine kadar koji nam je veoma potreban i zato im moramo obezbijediti bolje prostorije“, kaže Savić Banjčeva.

Pored toga ističe potrebu dobre saradnje između pomenutih škola, gdje jedni prave proizvod koji drugi mogu da plasiraju.

O neophodnosti ovog projekta često su pričali direktori ovih škola, te kako je ranije kazao Ljuban Bajić, direktor Građevinske škole, uslovi u kojima oni trenutno rade su daleko od prihvatljivog.

„Mi smo ovdje u tuđem objektu koji je trebalo da bude samo privremeno rješenje. Nemamo sportsku dvoranu, a ni kabinete za trogodišnje zanimanje“, kaže Bajić.

Situacija nije mnogo drugačija ni u Ugostiteljsko-trgovinsko-turističkoj školi, koja je, kako kaže direktor Boris Spasojević, zrela za rušenje.

„Ovo je montažni objekat u koji ne vrijedi više ni ulagati novac. Jednostavno nije moguća sanacija“, kazao je ranije Spasojević za „Nezavisne“.

(Nezavisne)

CATEGORIES
Share This