Iznimno arheološko otkriće u Španiji: Pronađena sinagoga koja se koristila i kao diskoteka

Iznimno arheološko otkriće u Španiji: Pronađena sinagoga koja se koristila i kao diskoteka

Arheolozi su u andaluzijskom gradu Utrera otkrili srednovjekovnu sinagogu, što se smatra rijetkim i zapanjujućim otkrićem. U sedam stoljeća je korištena u različite svrhe – od bolnice do diskoteke.

Riječ je o vrijednoj građevini iz 14. stoljeća, a koja je opstala i nakon protjerivanja Jevreja iz Španije 1492. godine. Lokalni sveštenik, historičar i pjesnik Rodrigo Caro je 1604. ovako opisao centar grada: „Na tom mjestu bili su samo stranci i Jevreji koji su imali sinagogu u kojoj je sada Hospital de la Misericordia (bolnica)“.

Carova tvrdnja je potvrđena krajem prošle godine kada je tim predvođen arheologom Miguelom Ángel de Diosom otkrio Kovčeg Tore i molitveni prostor. Govoreći na konferenciji za novinare, gradonačelnik Utrere José María Villalobos je izjavio da je dvogodišnje istraživanje značilo da je naučno potvrđeno da se „trenutno nalazimo u srednjovjekovnoj sinagogi“. Prema njegovim riječima, teško je procijeniti važnost izvanrednog otkrića.

„Do sada su u Španiji postojale samo četiri takve građevine – dvije u Toledu te po jedna u Segoviji i Córdobi. Ovo je izuzetna građevina koja je 700 godina dio Utrere i njenih stanovnika. Izgrađena je u 14. stoljeću i opstala je do 21. stoljeća“, rekao je gradonačelnik.

Kao ključan razlog zašto se otkriće desilo istakao je to što se građevina uvijek koristila u ovu ili onu svrhu. Konstatovao je da se otkrićem opravdala tada nepopularna odluka gradskog vijeća od prije četiri godine da se za 460.000 eura kupi ova građevina. Kako je kazao gradonačelnik Villalobos, sada je prilika da joj se vrati historija te da se privuku istraživači i turisti.Plan je da se sinagoga otvori za javnost tokom nastavka arheoloških radova. Arheolog Dios je naglasio da bi se moglo doći do još mnogo otkrića. I on je mišljenja da se ovim vraća važan dio španske historije, podsjetivši da je, kako je rekao, priča o sefardskim Jevrejima praktično izbrisana ili dugo sakrivana.

Španska vlada je tek 2015. usvojila zakon kojim je potomcima Jevreja, protjeranih 1492., ponuđeno državljanstvo. To se smatra pokušajem da se iskupi za historijsku grešku. Više od 130.000 ljudi je podnijelo zahtjev za državljanstvo. Dios se nada da će se ovim otkrićem podstaći Španci da razmisle o svojoj prošlosti i budućnosti.

Ukazao je da to poput prozora u svijet sefardskih Jevreja – prilika i za to da se razmisli gdje se oni sada nalaze, piše britanski list Guardian.

(Kliks)

CATEGORIES
Share This