Vlada potrošila desetine miliona KM za sistem koji ne funkcioniše

Vlada potrošila desetine miliona KM za sistem koji ne funkcioniše

Digitalizacija zdravstvenog sistema Republike Srpske započela je još 2012. godine, ali ni 10 godina kasnije građani nisu dobili funkcionalan sistem. Novi, integrisani zdravstveni informacioni program, prema riječima ljekara, otežava rad, jer je samo za izdavanje ljekarskog recepta potreban čak 81 klik.

Kada se radi bez jasnog plana i kada se na samom početku napravi loš temelj, sve dalje što se radi ispada nakradano, izjavio je bivši ministar zdravlja Slobodan Stanić, komentarišući „Integrisani zdravstveni informacioni program“ (IZIS).

„Republika Srpska je potrošila skoro 10 miliona u prvi dio tog projekta, gdje je radila jedna firma, gdje je 2012. godine rečeno da imamo elektronske recepte, elektronske knjižice i elektronske uputnice, da bi pored toga bilo potrošeno još 26 miliona za istu namjenu. Da li smo prvi put platili nešto što nismo dobili, ili smo drugi put kupili nešto što već imamo, nikada nije razjašnjeno. Zbog toga je jedan dio ovih problema realan i svakako prelazak sa jednog na drugi informatički sistem mora stvoriti neke probleme, ali ovdje se postavlja pitanje da li je ovo obračun između dvorskih firmi u nekom dijelu“, pita se Stanić.

Prema riječima ljekara, rad u novom informacionom programu je spor i komplikovan, pa je tako ljekaru opšte prakse za izdavanje ljekarskog recepta, uputnice ili zakazivanja CT-a, potreban čak 81 klik.

„Jedan dio funkciuonisanja je tehničke prirode, jedan dio je zbog nedovoljne obučenosti osoblja, jedan dio je zbg nekih drugih problema, ali suština je u tome da je ovo razjašnjeno od početka kako treba, sve bi to drugačije bilo. Radilo se bez projekta, radilo se parcijalno, gdje se samo prelazilo sa jednog dijela na drugi, gdje se u potpunosti brisalo ono što je ranije urađeno i išlo se u nove projekte a da nikada nisu razjašnjeni prethodni“, objašnjava bivši ministar zdravlja.

Iz banjalučke kompanije „MMS Code“, koja stoji iza novog softvera za zdravstvo, u izjavi za „Capital, objašnjavaju da će sve leći na mjesto, kada se medicinsko osoblje prestane opirati inovacijama.

„Pozadina cijele priče je to što medicinski radnici teško prihvataju inovacije, pogotovo oni koji forsiraju pojedine farmaceutske kuće i putem poruka i poziva rješavaju recepte, uputnice i drugo, umjesto dolaska na pregled. Osim toga, internet konekcija u Domu zdravlja Banjaluka je loša, često puca, a za ovaj softver je potrebna stabilna veza“, u svoju odbranu kažu iz kompanije „MMS Code“.

Ako prvobitni softver, plaćen skoro 10 milona izbrišemo iz pamćenja, a ljekari dobiju brži internet i nauče rad u novom, plaćenom 26 miliona maraka, građani se možda mogu i nadati funkcionalnijem zdravstvenom sistemu.

(BN)

CATEGORIES
Share This