Osnažiti ulogu žena u lokalnim zajednicama

Osnažiti ulogu žena u lokalnim zajednicama

S ciljem unapređenja rodno odgovornog budžetiranja i upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou, Organizacija „UN Women BiH“ i 12 gradova i opština u BiH potpisali su u Sarajevu Memorandum o razumijevanju.

Memorandum su potpisali predstavnici gradova i opština Banjaluka, Bosanska Krupa, Centar Sarajevo, Istočna Ilidža, Lukavac, Mostar, Prijedor, Prnjavor, Srbac, Tešanj, Travnik i Trebinje.

Za „Nezavisne novine“ su iz Kancelarije „UN Women BiH“ naglasili da će ovih 12 gradova i opština u trajanju od dvije godine raditi na sprovođenju konkretnih mjera kako bi unaprijedili kreiranje, sprovođenje i praćenje budžeta koji će jednako odgovarati potrebama žena i muškaraca.

„‘UN Women BiH’ pružiće tehničku podršku lokalnim zajednicama koje su potpisnice memoranduma, a radićemo zajedno i na jačanju kapaciteta službenika i službenica javne uprave i lokalnih odbornika/odbornica za što kvalitetniju implementaciju principa rodno odgovornog budžetiranja. Upravo na lokalnom nivou budžeti imaju mogućnost da adresiraju različite potrebe žena i muškaraca na pravi način. Rodno odgovorno budžetiranje na lokalnom nivou pomaže da se resursi rasporede tamo gdje su potrebni kako bi osnažili žene i unaprijedili rodnu ravnopravnost“, istakli su iz „UN Women BiH“.

Božana Šljivar, savjetnica gradonačelnika Banjaluke za finansijsko upravljanje i kontrolu, rekla je za „Nezavisne“ da su i do sada u gradskom budžetu određenu pažnju i sredstva usmjeravali prema pojedinačnim projektima, gdje su žene bile ciljne grupe.

„Sada se želi primijeniti sistemski pristup. Rodno odgovorno budžetiranje ne svodi se samo na planiranje budžetskih stavki ‘za žene’ od godine do godine. Generalno, želimo transparentno, inkluzivnije i odgovornije upravljanje javnim sredstvima. Bez bilo kakve rodne ili druge diskriminacije treba obezbijediti da svi građani imaju jednak i svrsishodan pristup javnim servisima i sredstvima“, naglasila je Šljivareva i dodala da je prvi zadatak nakon potpisivanja memoranduma da se izvrši rodno zasnovana analiza raspodjele javnih sredstava.

„Tamo gdje se utvrde disbalansi i neravnopravnost treba definisati politike i finansirati programe koji će obezbijediti korekcije. Moramo utvrditi konkretne aktivnosti i budžetske linije, koje se direktno tiču položaja žena u lokalnoj zajednici, a koje daju najveće dugoročne efekte. Rodno osjetljivi budžeti imaju za cilj da potrebe i prioriteti žena imaju jednaku težinu i značaj, te da se njihovi doprinosi ekonomskom i društvenom životu jednako, odnosno ravnopravno vrednuju. Jačanje rodne ravnopravnosti doprinosi efikasnijem i bržem ekonomskom i društvenom razvoju lokalne zajednice, a time i društva u cjelini“, kazala je Šljivareva.

Amel Karahmet, pomoćnik načelnika opštine Tešanj, rekao je za „Nezavisne novine“ da potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju opština Tešanj potvrđuje opredjeljenje da radi na jačanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju uloge žena u javnom životu.

„Ovaj projekat nam omogućava da implementaciju Gender akcionog plana podignemo na viši nivo i time doprinesemo razvoju općine. Razvoj svake lokalne zajednice u svijetu počiva na korištenju svih ljudskih i drugih potencijala i to je lekcija i za našu domovinu i za naše općine i gradove. Naročito nas raduje prilika da unapređujemo institucionalne i ljudske kapacitete u upravljanju finansijama i prilagođavanju klimatskim promjenama i time pružamo jednake šanse svim našim građanima“, kazao je Karahmet.

Potpisivanje memoranduma održano je u sklopu regionalnog projekta „Transformativno finansiranje za rodnu ravnopravnost: Ka transparentnijem, inkluzivnijem i odgovornijem upravljanju na zapadnom Balkanu“, koji finansira Švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju – SIDA, a implementira „UN Women“.

(Nezavisne)

CATEGORIES
Share This