Atentat koji je već 59 godina pod velom tajni

Atentat koji je već 59 godina pod velom tajni

Oni koji se sjećaju vremena kada je ubijen Džon F. Kenedi sjećaju se uglavnom i gdje su bili i šta su radili kada su čuli vijest da je američki predsjednik upucan u Dalasu, tokom parade u centru grada. Bilo je to 22. novembra 1963. godine, prije 59 godina.

Za Pola Gregorija, tada 21godišnjeg studenta na Univerzitetu u Oklahomi, taj dan postao je nezaboravan  čak mu je i promijenio život  kada je vidio snimak na televizijskim vijestima kako osumnjičenog ubicu Lija Harvija Osvalda odvode u policijski štab.

„Znam tog tipa“, rekao je u sebi, zbunjen i u nevjerici.

Za ubistvo je okrivljen Li Harvi Osvald. On je nekoliko dana nakon atentata i ubijen u podrumu dalaske policije, i to je Amerika mogla da vidi u direktnom televizijskom prenosu.

Kenedijeva smrt je dugo bila predmet intenzivnog interesovanja, spekulacija i teorija zavjere.

Gregori se upoznao s Osvaldom i njegovom ženom Marinom. Veći dio ljeta 1962. Gregori je bio, osim Lijeve porodice, jedini prijatelj ovom mladom paru.

Gregorijeva nova knjiga „Bračni par Osvald: Neispričana priča o Marini i Liju“ opisuje utiske koje je uglavnom držao za sebe, sa izuzetkom razgovora sa istražiocima u to vrijeme.

Gregori je naučni saradnik Huverovog instituta i stručnjak za sovjetsku i rusku ekonomiju. Nakon atentata na Kenedija Tajna služba je njega i njegovog oca navela kao „poznatog saradnika“ Osvalda. Oni su poznavali Lija i njegovu suprugu Ruskinju Marinu.

„Moj otac i ja smo odmah bili poznati Tajnoj službi u noći atentata“, rekao je Gregori za „Stanford News“.

Dodaje da je Osvald zapravo imao sve karakteristike da ubije veliku političku ličnost, i to sredstva, motiv i dušu ubice.

„Li je održavao barijeru tajnosti oko sebe. Imao je naivku da odbija pitanja o sebi. To je bila njegova stvar, a ne da drugi znaju“, priča Gregori.

Govoreći o Osvldovom motivu, Gregori je rekao da je sanjao da uđe u istorijske knjige, jer je od svoje majke čuo da tu pripada.

Kaže da je među mnoštvom teorija zavjere čak i jedna koja njegovog oca i njega svrstava među zavjerenike.

Ubistvo Kenedija aktuelno je i zbog odluke Džozefa Bajdena, predsjednika SAD, koja se očekuje, a kojom treba da objavi veliki broj dokumenata o tom atentatu koji još nose oznaku tajnosti, ili da obezbijedi novi rok za njihovu objavu. Odluka se očekuje u decembru.

„Politico“ je objavio da nije objavljeno oko 14.000 dokumenata iz arhiva istražnih agencija o dešavanjima u novembru 1963. godine.

U novembru 1963. Kenedi je u društvu supruge Žakline i guvernera Teksasa Džona Konolija u otvorenoj limuzini paradirao ulicama Dalasa.

Kasniji nalazi Vorenove komisije, koja se bavila atentatom, ukazuju da je bivši marinac Li Harvi Osvald tog dana, sa šestog sprata zgrade Teksaškog skladišta knjiga, u kome je bio zaposlen, u 12.30 po lokalnom vremenu, ispalio tri hica iz puške ka predsjedničkoj koloni. Kenedi je preminuo od posljedica ranjavanja četrdesetak minuta kasnije.

Komisija je utvrdila da je sat vremena poslije atentata Osvald ubio i policajca J.D. Tipita koji ga je legitimisao. Ubrzo je uhapšen i optužen za ubistva. Negirao je krivicu, tvrdeći pred kamerama da je „žrtveno jagnje“.

U nedjelju, 24. novembra, Osvald je u prisustvu velikog broja policajaca, novinara i fotoreportera sproveden u podrum lokalnog zatvora, kako bi bio prebačen u drugi zatvor. Taj događaj je prenosila televizija i maltene cijela zemlja. Osvald se u pratnji policije pojavio pred kamerama ne sluteći da su to posljednji trenuci njegovog života.

Vlasnik noćnog kluba iz Dalasa Džek Rubi uspio je da istupi iz gomile i pred šokiranim milionskim gledalištem u živom prenosu jednim hicem iz pištolja pogodi Osvalda.

Rubi je umro u zatvoru četiri godine kasnije, objašnjavajući odluku da ubije Osvalda željom da zaštiti udovicu Žaklinu Kenedi od svjedočenja i sudskog postupka. Negirao je da je poznavao Osvalda prije ubistva.

Cijeli događaj i danas, skoro šest decenija kasnije, izaziva veliku pažnju. Plasirane su razne teorije, pa je i poznati režiser Oliver Stoun u filmu „JFK“ iz 1991. promovisao tvrdnju o masovnoj zavjeri, u koju su bili umiješani istaknuti političari, pojedini djelovi vojnog i bezbjednosnog aparata i tajnih službi, te Kenedijevi saradnici. Poruka iz filma je i da su atentat i kasnije zataškavanje bili u stvari državni udar.

Ništa nikad nije sudski dokazano. Vorenova komisija, koja je 1963. godine formirana po zahtjevu Kenedijevog potpredsjednika i kasnijeg predsjednika SAD Lindona Džonsona, da ispita okolnosti ubistva, utvrdila je da je Osvald djelovao sam i da nije bilo zavjere.

(RTCG)

CATEGORIES
Share This