Skoko se napokon oglasio i dao neubjedljiva objašnjenja

Poslije višednevnog ćutanja i izbjegavanja komunikacije sa medijima i javnošću, juče se napokon saopštenjem za javnost oglasilo rukovodstvo RiTE Gacko na čijem čelu se nalazi narodni poslanik, predsjednik Odbora za zaštitu životne sredine u NSRS i v.d. generalnog direktora Maksim Skoko.

Uprava je iznijela svoje stavove u pogledu obustavljanja rada termoelektrane koji se nedavno dogodio, protestu mještana mjesne zajednice Nadanići, sastanku sa delegacijom istoimene mjesne zajednice kao i o drugim pitanjima koja su bitna za rad elektroenergetskog giganta koji proizvodi skoro trećinu električne energije za Republiku Srpsku.

Nova uprava je saopštila da je obustavila rad TE 10.maja „iz razloga otklanjanja tehnoloških problema koji su direktno vezani za prekomjernu emisiju čvrstih čestica u atmosferu pa samim tim protest građana Gacka koji je predvodila mjesna zajednica Nadanići i nije bio potreban“.

Prvo što upada u oči jeste činjenica da se protest ispred TE Gacko nije dogodio 12.maja u petak već dan ranije što govori koliko nova uprava uopšte pridaje važnosti samom protestu građana. Skoko je morao znati da se protest dogodio 11.maja jer  ga je na taj datum trebao asocirati odlazak na službeni put, makar je tako saopštio medijima, kada su pokušali da taj dan snime kamerom i njegovu izjavu o haotičnom stanju u kome žive građani Gacka već duži vremenski period. Sa druge strane, treba naglasiti da Skoko već odavno sa svojom porodicom nije stanovnik Gacka pa mu vjerovatno štetne čestice i nekontrolisani pepeo ne smetaju u nekoj velikoj mjeri.

Kako Istok saznaje, teorija Uprave kako je termoelektrana stala sa radom da bi se rješavali problemi građana zbog ekoloških razloga nije baš tačna. Dobro upućeni nam kažu da je elektrana stala sa proizvodnjom zbog kvara na ventilatoru dimnih gasova koji je prouzrokovan usljed katastrofalno lošeg elektrofilterskog postrojenja.

Svakako, treba imati na umu da je sve ove probleme nova uprava preuzela od prethodne uprave kojom je upravljao Miodrag Šešlija kao i onih koji su upravljali Miodragom Šešlijom.

Nova uprava (osim njenih starosjedilaca) ne snosi krivicu zašto rudnik ne može da proizvede potrebne i kvalitetne količine uglja, koji se trenutno nalazi u polju C, a koje se odavno nalazi pod vodom. Zbog toga je Termoelektrana prinuđena da troši ugalj koji u sebi sadrži velike količine pepela a filteri nisu namijenjeni da podnesu duplo veće količine pepela nego što su projektovani. Da li je potrebno napomenuti da je Termoelektrana zbog lošeg kvaliteta uglja dnevno iz svog dimljaka izbacivala po 3.000 tona pepela? Djeluje nevjerovatno, ali treba li naglasiti da je bilo dana da je taj iznos išao i preko famozne cifre od 3.000 tona?

Ako uzmemo u obzir stav Uprave koji je saopšten delegaciji MZ Nadanići, to znači da će Uprava imati samo jedno rješenje: da kupuje vrijeme kako bi u ljetnoj sezoni došla do kvalitetnijeg uglja čije će količine pepela filteri koliko toliko moći da kontrolišu.

Juče je TE Gacko opet puštena u pogon. Saniran je kvar na ventilatoru dimnih gasova kao što su privremeno sanirani filteri za prečišćavanje čvrstih čestica tako da slike haotičnog stanja iz dimljaka termoelektrane građani Gacka neće gledati u narednih deset do petnaest dana. Ali to ujedno i ne znači da su ekološki standardi na onom nivou koji bi trebali biti.

Sve u svemu, rješenje problema elektroenergetskog giganta ali i „privrednog starca“, koji ove godine obilježava četrdeset godina rada, što samo po sebi govori o njegovoj dubokoj starosti, a koji iza sebe nije ostavio potomka od 300 ili više MW, već se nalazi na bolesničkoj postelji, daleko je iza horizonta. Obzirom da se ova godine obilježava kao jubilarna, bilo bi realno dodijeliti najveća priznanja onim drugovima rukovodiocima koji su najglasniji kako su u proteklim godinama ostvarili istorijske rezultate. Možda bi im upravo ta priznanja probudila svijest da su između ostalog nagrađeni zato što su uspješno trovali svoje sugrađane. Naravno, one koji žive u Gacku.

ISTOK

CATEGORIES
Share This