Skok cijene nafte: Banke i dalje dižu kamatne stope

Skok cijene nafte: Banke i dalje dižu kamatne stope

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice porasle, nadoknadivši dio gubitaka od prethodne sedmice, međutim njihov značajniji rast sprječava mogućnost recesije, a time i slabljenja potražnje za „crnim zlatom“.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice sa 3,9 posto, na 79,04 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 4,6 posto, na 74,29 dolara.

Prošlosedmični rast ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena, nakon što su sedam dana prije potonule više od 11 posto i zaronile na najniži nivo u ovoj godini.

U prva tri dana prošle sedmice cijene su porasle, ali u drugom dijelu sedmice ponovo su se našle u silaznoj putanji jer središnje banke zapadnih zemalja i dalje podižu kamatne stope kako bi suzbile inflaciju.

A to će usporiti i potražnje za naftom.

– Stroža monetarna politika već pritišće industrijske aktivnosti. Mogućnost daljeg zaoštravanja nakon oštrih komentara zvaničnila središnjih banaka pritisla je raspoloženje na tržištu – naveli su u bilješci analitičari iz ANZ Researcha.

Nakon niza povećanja za 0,75 postotnih bodova, prošle sedmice američki Fed povećao kamate za 0,50 bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina.

Uz to, procjene zvaničnila središnje banke pokazuju da će kamate biti povećane na veći nivo nego što se očekivalo i da će se na tim nivoima zadržati duže nego što se očekivalo.

A zbog povećanja kamata usporava se rast privrede.

Fed procjenjuje da će bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a iduće godine porasti 0,5 posto, kao i ove godine, zvaničnici nekoliko velikih američkih banaka poručili su ovih dana da bi privreda  iduće godine mogla uroniti u recesiju.

Prošle su sedmice i evropska, švajcarska te britanska središnja banka podignule kamatne stope za 0,50 postotnih bodova.

S redovne sjednice čelnici Evropske središnja banke poručili su i da će trebati dodatno značajno povećanje kamata kako bi se suzbila inflacija.

Iako raste rizik od recesije, Međunarodna agencija za energiju predviđa u sljedećoj godini oporavak kineske potražnje za naftom za gotovo milijun barela dnevno, nakon smanjenja u 2022. godini.

Zbog toga je ta agencija povećala svoju procjenu rasta globalne potražnje za naftom u 2023. na 1,7 milijuna barela dnevno.

(N1 Foto: PAUL RATJE / AFP)

CATEGORIES
Share This