Njemačka se povukla iz kreditiranja izgradnje vjetroelektrane „Hrgud“ kod Berkovića (VIDEO)
„Uvijek treba vremena za te alternativne izvore finansiranja, i nije to baš onako kako su rekli u Elektroprivredi, neće Nijemci, našli smo Kineze. Nije to prodavnica jaja, pa ako nema na jednom mjestu otići ćemo na drugo. To sa ozbiljnim projektima ne ide baš tako“, poručuje Jelena Trivić.
Sada je i zvanično. Njemačka se povlači iz finansiranja projekta vjetroelektrane Hrgud kod Berkovića. Projekat koji je trebalo da bude završen prije pet godina, ostaje mrtvo slovo na papiru dok se ne napravi, kako tvrde u Elektroprivredi Republike Srpske, novi dogovor sa kineskim investitorima. Za to vrijeme, opština Berkovići gubi minimalno milion maraka godišnje.
I dok Tomislavgrad i Mostar ubiru prihode od vjetroelektrana u Mesihovini i Podveležju, u Republici Srpskoj na priču o vjetroelektrani Hrgud kod Berkovića nikako da se stavi tačka. Ovaj projekat je, po dogovoru od prije 9 godina, trebalo da kreditira Njemačka razvojna KfW banka. Trenutno od toga nema ništa, jer je secesionistička politika Milorada Dodika natjerala Nijemce da odustanu od svega. Sada su u igri kineski kreditori.
„Elektroprivreda Republike Srpske je dobila i zvanično obavještenje od Njemačke da odustaje od vjetroelektrane Hrgud, kao što smo i očekivali. Ali Elektroprivreda neće odustati, i već su se i pojavili novi potencijalni investitori. Delegacija koju je predvodio ambasador Bosne i Hercegovine u Kini, Berjan, sa predstavnicima kineskih kompanija koje se bave energetikom, boravila je u radnoj posjeti Elektroprivredi, oni su izrazili interesovanje za ulaganje u projekte Elektroprivrede, odnosno obnovljivljive izvore energije, s posebnim akcentom na vjetroelektranu Hrgud“, poručuje Ana Bokonjić Buha, portparol Elektroprivrede Republike Srpske.
Projekt je, prema našim saznanjima, poskupio i za oko 20 miliona evra, pa umjesto nekadašnjih 65, vrijednost će sada biti 84,5 miliona evra, zbog veće i jače proizvodne snage. Iz opštine Berkovići kažu da su izgubili i previše vremena.
„Ono što želim da kažem jeste da je Elektroprivreda imala sasvim dovoljno vremena da realizuje ovaj projekat i prije sankcija. Oni imaju još od 2015. godine ugovor o koncesiji sa Vladom Republike Srpske. I prema obavezama iz tog koncesionog ugovora, oni su trebali da do kraja 2018. godine završe projekat vjetroelektrane Hrgud i da on bude na mreži“, kaže Nenad Abramović, načelnik Berkovića.
Procjena je da bi prihod od vjetroelektrane Hrgud, opštini Berkovići, donosio oko milion maraka godišnje. Što bi za ukupni budžet opštine, koji godišnje iznosi 2 miliona, bilo i više nego značajno. Iz opozicije poručuju da kapital nema boju, i da je svaki investitor dobro došao. Ipak, to ne ide tako lako.
„Uvijek treba vremena za te alternativne izvore finansiranja, i nije to baš onako kako su rekli u Elektroprivredi, neće Nijemci, našli smo Kineze. Nije to prodavnica jaja, pa ako nema na jednom mjestu otići ćemo na drugo. To sa ozbiljnim projektima ne ide baš tako“, poručuje Jelena Trivić.
Vjetroelektrana Hrgud kod Berkovića jedan je od četiri projekta koje je Njemačka savezna vlada dopustila da isteknu, a samim tim i obustavila. Sve kao reakcija na političke poteze predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, koji, kako su naveli, ruše ustavno – pravni poredak Bosne i Hercegovine. Kao što je to ne tako rijedak slučaj u posljednje vrijeme, sankcije su gađale Dodika, ali pogodile nekog drugog. U ovom slučaju, građane.
(BN) Foto: BN