Kremlj je s Orešnikom otišao korak dalje
Kako se moglo očekivati, nije trebalo dugo čekati da Moskva odgovori na ukrajinske udare po ruskoj teritoriji zapadnim raketama srednjeg i dugog dometa. Spominjala se mogućnost „hibridnog“ odgovora, ali je odgovor zapravo „poput ogledala“.
Balistička raketa
Napad je bio izvršen na industrijsko postrojenje Južmaš u gradu Dnjipro, balističkom raketom kakva još dosad nije korištena u istoriji ratovanja. Radi se o hipersoničnoj balističkoj raketi srednjeg dometa, koja je prema dostupnim informacijama opremljena s 36 bojevih glava. Navodno, korišteni projektil ima domet od 6000 km (drugi izvori tvrde da je domet od 1000 do 3000 km).
Pogođena tvornica Južmaš
Uglavnom, napad je, osim političke, imao i vojnu svrhu. Pogođena je tvornica Južmaš za koju se pretpostavlja da može proizvoditi ili proizvodi rakete za ukrajinsku odbrambenu industriju. Radi se o ogromnoj tvornici, koja izgleda kao grad u gradu. Unutar preduzeća postoji cesta s nekoliko trolejbuskih stanica. Ovu tvornicu Kinžali i Iskanderi nisu mogli dohvatiti.
Orešnik
Raketa Orešnik (prevod bi bio Lješnjak) ima duplo težu bojevu glavu od spomenutih Kinžala i Iskandera, od oko jedne tone. Bojeve glave su nenuklearne, a prema riječima ruskog predsjednika, postiže brzinu od 10 Maha.
Naknadno, ruski je predsjednik otkrio detalje napada u svom obraćanju. Prema njegovim riječima, napad je odgovor na američke planove da u tom postrojenju proizvode projektile srednjeg i kraćeg dometa.
Tako da, iako se ovih dana mijenjala nuklearna doktrina te su mnogi mediji najavili moguću eskalaciju koja uključuje i nuklearno oružje, što su i „megafoni“ Kremlja najavljivali, predsjednik Rusije je znatno „umanjio“ tu mogućnost u svom govoru, govoreći da će „Rusija odgovoriti odlučno i istom mjerom“.
Otvorena prijetnja
Dodatno, predsjednik Putin je direktno izjavio da „Rusija ima pravo koristiti oružje protiv ciljeva onih zemalja koje dopuste da se njihovo oružje koristi za napad na ruske ciljeve.“ Ova formulacija je nedvosmislena, a kako će se doživjeti na Zapadu, ostaje za vidjeti. Indikativno je i to da mnogi vojni analitičari dosad nisu čuli za raketu Orešnik, što znači da je raketa razvijana u najstrožoj tajnosti.
Testiranje novog oružja
Sasvim je izvjesno da se radi o testiranju novog oružja. I vrlo vjerovatno nije posljednji ovakav udar te je vrlo moguće da Rusija radi na stvaranju konvencionalnog modela takve rakete. Kremlj, dakle, ide korak dalje u svojoj prijetnji eskalacijom. Jasno je da Ukrajina i Zapad imaju sad posla s demonstracijom opasne vrste oružja.
Moskva ovime poručuje Zapadu da posjeduje rakete koje mogu precizno pogoditi i konvencionalnim i nekonvencionalnim bojevim glavama. Balističke projektile ovog tipa trenutni ukrajinski sistemi protivvazdušne odbrane ne mogu presresti. Takvi sistemi postoje, imaju ih SAD i Izrael, ali nije izvjesno da će Ukrajina dobiti takve sisteme u posjed.
Naravno, sad ostaje pitanje kako su Zapad i Ukrajina vidjeli nove mogućnosti ruske vojske, kao i to koliko Rusija zaista ima i može koristiti rakete tog tipa u ratu u Ukrajini.