Oglasio se zamjenik: Milica Ristović Krstić krši zakone
Da direktorica Instituta za mjeriteljstvo Milica Ristović – Krstić, kadar SNSD-a,ne radi po zakonu, upozorio i njen zamjenik Haris Memić dopisom, koji je upućen nadležnim institucijama BiH.
„Podzakonski akti objavljeni u oktobru prošle godine nisu bili predmet razmatranja Savjeta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, tijela koje je imenovao Savjet ministara BiH, a što je obaveza prilikom donošenja podzakonskih akta iz domena zakonskog mjeriteljstva“, navodi on i dodaje da i sam postupak donošenja podzakonskog akta za mjerila gledanosti nije razmatran u samom Institutu i na istom nisu radili eksperti Instituta iz oblasti mjerenja vremena, te se postavlja opravdano pitanje ko je autor istog?
„U međuvremenu je direktorica Instituta na portalu e-konsultacije dala na javnu raspravu novi akt koji je veoma bitan, jer se odnosi na imenovanje i potvrđivanje kompetentnosti tijela koje provode zakonske verifikacije mjerila, koja se nalaze u zakonskom mjeriteljstvu, gdje se između ostalih nalaze i mjerila gledanosti. Iako je način donošenja podzakonskih akata iz oktobra 2023. godine problematizovan i kroz pokretanje sudskih procesa, to nije spriječilo direktoricu Instituta da nastavi raditi na isti način kao i ranije, te ovako bitan podzakonski akt dati u javnu raspravu prije nego što se o istom izjasnio Savjet za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine“.
On dalje navodi da posljednji podzakonski akt nije razmatran ni na Kolegiju Instituta, pri čemu mu je onemogućeno da djeluje u svojstvu zamjenika direktora Instituta, a isti je dat na e- konsultacije.
„Kako posljednji podzakonski akt nije razmatran ni na Kolegiju Instituta, pri čemu mi je onemogućeno da djelujem u svojstvu zamjenika direktora Instituta, a isti je dat na e- konsultacije, bio sam primoran da djelujem kao fizičko lice i dam svoje komentare preko e- konsultacija kako bi barem na taj način spriječio štetu našoj instituciji i drugim zainteresovanim stranama, jer se predmetnim nacrtom podzakonskog akta nastojalo pogodovati tijelima koja nisu u mogućnosti zadovoljiti propisane kriterije za imenovanje laboratorija za mjerenje (obavezna akreditacija) u skladu sa trenutno važećim aktom (oblast mjerenja gledanosti)“, navodi Memić.
Dodaje i ovo:
„U posljednjem prilogu BiH institucija za redovno godišnje izvještavanje o napretku Bosne i Hercegovine u procesu Evropskih integracija za period od 15. 5. 2023. do 15. 3. 2024, objavljenog u maju 2024. godine, nema informacija o Institutu o čemu je trebala da izvijesti direktorica Instituta, ali je uredno obaviješteno o radu Zavoda za metrologiju i standardizaciju Republike Srpske, iako je isti u zadnjih 12 godina nezakonito preuzeo sve nadležnosti koje su Zakonom o mjeriteljstvu BIH („Službeni glasnik BiH“, broj 19/01) dodijeljene Institutu“.
Na očite nezakonitosti, koje provodi SNSD-ova direktorica, naglašava da ne može djelovati.
„Na ovaj način se umanjuje značaj državnog Instituta kao da ne postoji, odnosno da je za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine zadužen entitetski zavod što u konačnici predstavlja cilj ovakvih politika. Na navedene nezakonitosti mogu djelovati kao član Savjeta za mjeriteljstvo BiH, što sam radio kroz davanje svojih mišljenja u kojima sam se protivio ovom načinu rada, ali kako se moj rad u Savjetu za mjeriteljstvo BiH zasniva u svojstvu nezavisnoga eksperta kojeg je imenovao Savjet ministara Bosne i Hercegovine, kao i na poziciju zamjenika direktora Instituta, smatram svojom obavezom da vas o svemu detaljnije obavijestim“, ukazuje Memić, koji očito očekuje reakciju državnih organa.
Podsjetimo da zbog nezakonih ataka u BiH ni jedna agencija ne vrši mjerenje gledanosti TV programa. što izaziva brojne finansijske probleme televizijama ali i marketinškim agencijama.
Sve je u rukama Suda BiH, a medijska insustrija traži od nadležnih organa da ovu oblast uredi kao što je to u ostalim evropskim zemljama i da država prepusti da tv kuće i marketinške agencije dogovore kriterije za izbor agencije koja će mjeriti gledanost tv programa.
Mjerenja gledanosti tv stanica nigdje u svijetu nije pod kontdolom države, osim u BiH.
(BN) Foto: Arhiva