Nikačević za N1 ističe da uprkos tome što situacija na fakultetima nije jednostavna, postoji podrška nastavnog i nenastavnog kadra studentima, ali dodaje da se čini da se pritiscima koje univerziteti trpe podriva jedinstvo i da već neki fakulteti izlaze samostalno sa odlukama.

Profesor TMF-a: Vraćanje na nastavu privremeno rešenje i neće odbraniti univerzitet
Situacija na fakultetima se usložnjava jer se pritisci povećavaju sa svih strana, prvenstveno od vlasti, a onda se malo preliva i preko Rektorskog kolegijuma dekanskih rukovodstava fakulteta, kaže profesor na Tehnološko-metalurškom fakultetu BU Nikola Nikačević. Dodaje da bi vraćanje na nastavu bilo privremeno rešenje koje ne bi odbranilo univerzitet, te da je izlaz iz krize raspisivanje vanrednih izbora.
“Zajedno smo sa studentima i nastavnici su i profesori i ostalo osoblje fakulteta podržava studente, njihove zahteve, studentske blokade, takođe i studenti su jako u tome, međutim usložnjava se situacija, to je jasno, pritisak ide sa raznih strana, prvenstveno od vlasti, a onda se malo preliva i preko rektorskog kolegijuma dekanskih rukovodstava fakulteta i sada, za razliku od početka maja, gde je Prošireni rektorski kolegijum izneo platformu, koju smo mi svi podržali, a koja zapravo vraća pitanje studentskih zahteva, pitanje ukidanja uredbe nezakonite i neustavne, pitanja koje su ključna za očuvanje autonomije univerziteta, ispunjavanje studentskih zahteva i dalje, naravno, ove borbe koje je zajednička borba i profesora i studenata, ali i celog društva. Poslednjih dana se stvari dosta komplikuju. pritisci pojačani da se studenti vrate na nastavu, da li je to online, da li je neka hibridna, da li je kombinovana nastava, i da na neki način zadrže blokade kao paralelni vid borbe”, naveo je on.
Dodaje da je trenutna situacija takva da bi moralo da se razmišlja o tome šta su naredni koraci i kako doći do izlaza iz krize, te da bi to mogli biti izbori, koje su studenti već tražili nakon što njihovi originalni zahtevi nisu ispunjeni.
“Moj lični utisak je da je bolji put da se traže izbori i od strane rukovodstava fakulteta i univerziteta i da to bude fokus izlazka iz krize u narednom periodu. Mislim da je samo privremeno rešenje to što će se vratiti studenti i podeliti, naročito ako to podeli i njih i nas profesori i sve zajedno, da je to samo privremeno rešenje i da to rešenje neće odbraniti univerzitet. Jer univerzitet je napadan, zapravo, i urušavan već godinama raznim zakonima, promenama Zakona o visokom obrazovanju, finansijskim pritiscima i drugim pritiscima. Ovo je sada kulminacija zapravo i najave novog zakona i ove uredbe, a jasno je zašto je kulminacija tu, zato što je vatra otpora trenutno na univerzitetu”, objašnjava Nikačević.
Navodi i da u akademskoj zajednici postoji dilema da li istrajavanje u blokadama i tvrđi stav dovodi do uništenja univerziteta ili vodi gubitku studenata, a pobedi vlast koja će opet, u krajnjem slučaju, uništiti autonomiju univerziteta.
“To najavljeno sa novim zakonom. Sve ono što je prolazilo i nije prolazilo prethodnih godina oko gubitka finansijske autonomije univerziteta, oko gubitka autonomije odlučivanja, izbora dekana i to sad sve hoće da se ozakoni u novom zakonu. Nigde nema garancije da ako se povuku studenti da to neće ostati. I u principu mi se borimo, deo akademske zajednice zaista se bori”, rekao je on.
N1
Podsetio je i na najavljeni protest u petak popodne od 15 do 19 sati, čija tema je odbrana univerziteta, ukidanje Uredbe i rada na novom zakonu, kao i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
“To je protest koji se zajedno organizuje sa studentima, nadamo se i sa drugim društvenim činiocima, sa jasnim stavom, jasnom porukom da nema ni deljenja i da borba mora da traje dalje i da je jasan fokus te borbe, da je način izlaska raspisivanje vanrednih izbora“, rekao je profesor TMF-a.