Nož u leđa studentima od dijela hrvatskih evroparlamentaraca

Nož u leđa studentima od dijela hrvatskih evroparlamentaraca

Hrvati ne bi bili Hrvati da u EU parlamentu ne „iskoriste“ pokret i zahtjeve studenata za svoje bolesne nacionalne ciljeve, pokazujući time da su naličje i korespodent vladajućim politikama u Srbiji i u Srpskoj koji godinama unazad ovaj region drže zarobljenim u jednom narativu međusobne mrženje.

Tako je izvještaj Tonina Picule, koji je, iako afirmiše studentski pokret, prepun nekorektnih političkih zahtjeva prema Srbiji koje stavlja na pleća studentima i daje alibi onim politikama kod Srba koje su ga promptno iskoristile da bi ga okvalifikovale kao neprijateljski i tendenciozan. Na sličan način su u diskusiji govorili i drugi hrvatski evroparlamentarci, prije svega iz redova HDZ-a, koji su izvještaj iskorisiti da bi svu nesreću na ovim prostorima 90-ih pripisali srpskoj agresiji, smatrajući miniumom da srpska strana se izvine, prije svega Hrvatskoj, za sve što je uradila i plati ratnu odštetu.

Ali to više govori o samoj malicioznosti hrvatske politike, nego o samom studentskom pokretu čiji su ciljevi primarno postavljeni u drugačijem svjetlu, a najmanje da bi Hrvati u njemu našli satisfakciju za svoj nacionalizam i neostvarene ciljeve jedne bolesne politike. Zato je jedini iz Hrvatske koji je govorio na primjeren način bio Gordan Bosanac koji je studentski pokret postavio kao nešto što je daleko šire od Srbije i zahtjeva preispitivanje i nekih evropskih politika i njihove promjene.

Gordan Bosanac, koji je poslanik Zelenih, istakao je da je „sazrelo novo poglavlje u procesu pridruživanja Evropskoj uniji“.

„Čitajući ovaj izvještaj o Srbiji, nema sumnje da je od zemlje šampiona i konstruktivnog dijaloga, kako joj se do nedavno tepalo, Srbija zapela u slijepoj ulici što se tiče evrointegracija. Arbitarno protjerivanje državljana EU iz Srbije, ozbiljni problemi sa korupcijom, pogoršanje medijskih sloboda, pritisci na studente i prosvjetare, učitelje, racije nevladinih organizacija, postala je svakodnevnica, ali se istovremeno probudila drugačija Srbija koja se protivi takvom režimu“, rekao je Bosanac na raspravi u Evropskom parlamentu.

On je ocjenio kako se do nedavno nije ozbiljno shvatao glas studenata, radnika, umjetnika i seljaka koji su u ogromnim brojevima mjesecima na ulici. Bosanac je podsjetio da su prije tri nedelje studenti na biciklima stigli do Evropskog parlamenta, a da sada trče do Brisela.

Bosanac i Joveva gađaju samu srž problema

I dok je evroposlanik iz Hrvatske Gordan Bosanac istakao da se „politika trgovanja litijumom, borbenim avionima, skupim ulaznicama za MAGA događaje polako urušava“, Posebno treba izdvojiti obraćanje evroposlanice iz Slovenije Irene Joveve koja je poručila da „neznanje i zatvaranje oči doslovno ubijaju.“

„Sistemska korupcija, sve gora i teža represija, policijsko nasilje, hapšenja bez ikakvih pravnih osnova, to se sve događa“, rekla je Joveva na raspravi u Evropskom parlamentu o izveštaju Tonina Picule o Srbiji.

Ona je istakla da se „zalaže za pravnu državu, demokratiju i pravdu i to ne samo na papiru“.

„Nemojte potcjenjivati situaciju u Srbiji. Nemojte dozvoliti da autoritarna vlast sjedi na dve stolice i manipuliše svima ostalima i EU i svima onima na Istoku. Prema tome, kad je u pitanju pravna država, tu se ne smije popuštati“, rekla je Joveva.

„Gospođa Ursula fon der Lajen je rekla Aleksandru Vučiću samo lijepe stvari, a znate šta se samo osam dana kasnije dogodilo u Novom Sadu. Neznanje i nesvjenost, kao i zatvaranje očiju, ubijaju doslovno, što smo i vidjeli u Novom Sadu. Prema tome, na lijepe reči treba da uslijede djela i nemojte više da zatvarate oči“, zaključila je ona.

Iskorak iz regionalnog blata

Nastup ovih, ali i još jednog dijela evroparlamentaraca, može da ohrabri, jer pokazuje jednu potpunu drugu vrstu narativa.

Zato nije slučajno da se provladini mediji u Srbiji pozivaju isključivo na one evroparlamentarce koji njima odgovaraju, pripisujući ih nekorektno studentskom pokretu  i da je grupa studenata koja je bila prisutna na zajedanju EU parlamenta treba da napusti zasjedanje nakon njihovih diskusija.

Ipak, važno je da se čuo glas i da je izdominirao onaj narativ koji su zagovarali i Joveva i Bosanac, a koji zahtjeva mnogo širu promjenu ponašanja i politika EU, nego što to traže i sami studenti Srbije, ali je očigledno imaju u vidu. U njima su desničarski pokreti i bolesne nacionalističke politike satjerani u čošak.

ISTOK

 

CATEGORIES
Share This