Poručeno je ovo nakon sastanka poslanika PDP Narodnoj skupštini Republike Srpske sa predstavnicima udruženja za zaštitu žena, predstavnicima sigurnih kuća, kao i pravnika i aktivista. Na ovu temu organizovan je niz sastanaka sa stručnim licima, kako bi se došlo do što boljeg rješenja kada je ova tema u pitanju.
Narodni poslanik Mirna Savić Banjac kaže da, iako je sastavljanjem nacrta napravljan korak unaprijed, nedostaju stvari koje moraju hitno dopunjene.
– Dakle, definicija je dobra, nedostaju sankcije. Femicid se može tretirati na dva načina, a to je da bude posebno krivično djelo, kao što je prvobitno bio naš prijedlog, ili da bude poseban oblik teškog ubistva. To je ono što nedostaje Nacrtu zakona. O ovoj temi razgovarali smo i sa premijerom i ministrom pravde i vidi se spremnost da do prijedloga zakon dobije sve potrebne elemente. Ono bez čega nam sve ovo ne vrijedi jeste edukacija sudija koji ipak daju posljednji sud kada je nasilje u pitanju – rekla je Savić Banjac.
Ističe da, iako ima još posla da bi Republika Srpska dobila dobar pravni okvir za borbu protiv nasilja nad ženema, u pomenutom nacrtu ima i dobrih stvari.
– Dobre stvari ovog zakona jesu to da će sigurne kuće biti finansirane od strane Vlade, kao i da će policijski službenici moći svojim nadređenima izreći hitnu mjeru. To su određeni pomaci, ali ima tu još dosta posla – kaže Savić Banjac.
Narodni poslanik Tanja Vukomanović ističe da je važno što su se konačno u rješavanje problema nasilja u porodici uključile i institucije, ali i ostali poslanici.
– Ako nacrt zakona ne pretrpi određene izmjene koje su neophodne da bi uopšte bilo efekta uložićemo amandmane, ali i ići u izmjenu Krivičnog zakonika ako bude potrebno. Naš prijedlog je bio da femicid bude posebno krivično djelo uz niz drugih mjera koje bi uticale i na zakonske okvire i na podizanje svijesti građana – rekla je Vukomanovićeva.
Dodaje da paralelno rade na pripremi seta mjera kako bi se spriječilo širenje nasilja u porodici, te da će nakon što Republika Srpska dobije novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, nastaviti sa daljim aktivnostima.
– Kao što smo najavile, potrebno je da sa edukacijom o ovoj temi počnemo od škola, do policijskih službenika i sudija. Već se vide pomaci, jer je pred poslanicima Nacrt zakona, u škole se uvodi predmet humanost i bezbjednost, na kome će se, između ostalog, govoriti i o ovoj temi, a MUP je organizaovo seminar na temu nasilja u porodici, što znači da nadležni prepoznaju problem. Sada je potrebno istrajati da se dođe do najboljeg rješenja i da se stepen zaštite žrtve podigne na viši nivo – zaključila je Vukomanović.
Srpskainfo