„Cvijanovićeva mogla da uloži veto, pitanje imovine utiče na spoljnopolitičke odnose“
“Pitanje Zakona o državnoj imovini moglo je biti tretirano kao pitanje koje utiče na spoljnopolitičke pa je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović mogla da pokrene veto nakon što su je bošnjački i hrvatski član Denis Bećirović i Željko Komšić preglasali i utvrdili prijedlog tog zakona”, rekao je šef Kluba poslanika PDP-a u NS Republike Srpske Igor Crnadak u rubrici “Bez uvijanja” Jutarnjeg programa BN televizije.
Crnadak kaže da je, kao i svi, čuo priču da se ne može uložiti veto kada nešto nije vezano za spoljnu politiku, ali ističe da je veto bio ulagan mnogo puta na stvarima koje apsolutno nemaju veze sa spoljnom politikom.
“Vidjeli smo veto na samo jednom zaključku koji kaže “Republika Srpska krši Dejtonski sporazum”. Koga briga šta kažu druga dva člana, to je samo politički stav. Pitanje imovine koju ovaj zakon obuhvata, to nije bilo koji nego prvi uslov u onoj famoznoj 5+2 formuli za odlazak OHR-a. OHR je predviđen Dejtonskim sporazumom. Veliki broj zemalja je u tzv. Vijeću za provođenje mira. Ispunjenjem ovih uslova od kojih je jedan imovina, vi se rješavate OHR-a.
Sama ta veza govori da se radi o važnoj temi, o nečemu što je povezano sa velikim brojem zemalja, njih preko 20, što je moglo biti tretirano kao pitanje koje utiče na spoljnopolitičke odnose. Zbog toga je Cvijanović mogla da pokrene veto. Zašto to nije uradila, to je misterija, ali sam uvjeren da pravi odgovor nije to da nije mogla iz tehničkih ili formalnih razloga “, objašnjava Crnadak.
Dodaje da ne vidi kako taj zakon može proći u Parmalentu BiH ali da se zbog takvog postupka Cvijanovićeve pritisak na Republiku Srpsku nastavlja, a da je mogao da bude prekinut tim vetom.
Crnadak je upitao zašto SNSD-a ne vrati Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske na sjednicu i podsjetio da je 26. septembra 2023. taj zakon bio na dnevnom redu.
“Iznenada je došao Radovan Višković, uzeo ga i rekao da treba nešto popraviti. Obećao je da će ga vratiti na sljedeću sjednicu. Od tad je prošlo godinu dan, a tog zakona nema. Sad se dešava ovo sa Zakonom o državnoj imovini. Šta je bolji razlog, momenat i okidač da se zakon vrati”, pita Crnadak.
On je poslao poruku građanima Srpske.
“Ne brinite se za Republiku Srpsku i njenu budućnost bez obzira na stvarne i fiktivne političke bitke, koje su dogovorene između aktera u Srpskoj i FBiH. Srpska neće biti ugrožena niti dozvoliti da joj se oduzmu stvari koje čine njenu suštinu u ovoj zemlji.”
(BN) Foto: BN