Vijenac su u ime institucija Srpske položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić.
Vijenac je položio konzul Srbije u Banjaluci Dragan Protić. Cvijeće su kod spomen-obilježja delegacije Narodne skupštine Republike Srpske i Parlamentarne skupštine BiH, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih osoba Viktor Nuždić, predstavnik srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, delegacije opština Brod, Vukosavlje, Teslića, Petrovo, Staranri, te gradova Doboj i Derventa, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i Saveza udruženja boraca NOR.
Prethodno je u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije u Sijekovcu služen pomen ubijenim srpskim civilima.
Organizator obilježavanja je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, ubili su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.
Najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva.
Bio je to prvi masovni zločin i prije nego što je počeo oružani sukob u BiH koji su počinile regularne snage hrvatske vojske i paravojne muslimansko-hrvatske formacije.
Članovi porodica Martić i Dujanić ubijeni su 25. marta 1992. godine u Brodu, a već sutradan dogodio se pokolj u Sijekovcu.
U dokumentima Boračke organizacije Brod navodi se da je tokom 1992. godine u Sijekovcu ubijeno 46 srpskih civila.
Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.
Srpskainfo