
Završena Srbačka kolonija, slikari ostavili 107 djela
Izložbom novonastalih radova pod vedrim nebom, nakon sedmodnevnog rada i druženjem učesnika, sinoć je u Trening centru Prirodno matematičkog fakulteta Banja Luka na Bardači završen 40. Saziv Likovno-ekološke kolonije „Bardača – Srbac“.
Jubilarni saziv jedne od najstarijih kolonija u BiH i bivšoj Jugoslaviji, pod sloganom „Umjetnost u ekologiji – ekologija u umjetnosti“, čiji je idejni tvorac srbački slikar Rajko Petković davne 1983. godine, ove godine okupio je 40 slikara iz 13 zemalja sa četiri kontinenta.
Stvarajući na zadanu temu „Spas planete zemlje – Oaza Srbac“, oni su za proteklih sedam dana iza sebe ostavili više od stotinu vrijednih likovnih djela od kojih će neka, prema odluci Umjetničkog savjeta Kolonije, obogatiti fundus Likovno ekološke kolonije koja će sa sakupljenih preko 700 djela predstavljati značajnu kulturnu baštinu opštine Srbac i Republike Srpske.
Nažalost ni dug period postojanja nije bio dovoljan da slike dobiju bezbjedan depo, jer Kolonija još uvijek nema svoju Galeriju.
„Ova kolonija je od nastanka imala karakter medjunarodnog kulturnog dogadjaja, čemu je težio njen osnivač slikar Rajko Petković.
„Naša želja je bila da dovodjenjem velikog broja umjetnika iz više zemnalja, povratimo njen ugled i u tome smo uspjeli. Posvetili smo pažnju i domaćim stvaraocima, umjesto škole slikanja ove godine pozvali smo 15 mladih slikara koji već imaju rezultate i koji će, vjerujem, za pet godina biti nosioci likovnog stvaralaštva u opštini Srbac – kaže direktor JU Centar za kulturu i sport Srbac.
Nekada je ova kolonija imala više sadržaja, kao što je aukcija slika u humanitarne svrhe, proglašavanje najuredjenijeg domaćinstva, akcije na uklanjanju divljih deponija, okrugli stolovi o raznim prirodnim temama.
Pa i pored toga Bardača – je upravo za poslednjih četiri decenije izgubila epitet netaknute prirode, gdje su ribarska jezera pretvorene u ratarske oranice, a većina od oko 180 rijetkih ptica močvarica ostale bez staništa. Nažalost, apeli slikara, ekologa, biologa i drugih zaljubljenika u prirodu nisu naišli na razumjevanje, posebno od institucija u čijoj nadležnosti je ova oblast.
Svečanom zatvaranju kolonije prisustvovao je i iguman manastira Osovica, anhimandrit Teofil koji je izrazio zadovoljstvo što su slikari našli vremena da posjete i ovaj manastir.
-Četrdeset godina traje kolonija , a četiri decenije nije malo, pogotovo kad imamo na umu da su iza nas i godine rata i godine iskušenja koje se zovu korona. Posebna mi je radost što umjetnici svake godine posjećuju naš manastir Osovicu, koji je mnanastir svih nas, naglasio je Teofil.
Veliku pažnju privukli su mladi umjetnici.
Kolektivno su napravili veliku sliku kojom su upozorili na ugrožavanje Bardače, kao prirodnog ambijenta. „Naša tematika je bila zaštita prirodnog rezervata Bardača. Svojim radom pokazali smo šta je ovdje bilo, a šta više nije tu, kaže Sonja Mikić, učenica 2. razreda škole za Ekonomskog tehničara.
Božidar Joksimović iz Užica je prvi put na Bardačkoj koloniji. Oduševljen je ljudima, ali i ambijentom. „Nebriga ili briga o prirodi je ista i kod nas i kod vas. Na svima nama je da svojim ponašanjem i djelom doprinesemo promjeni svijesti prema prirodi, koja je izvor života“, kaže Joksimović.
A slikarka Jelena Vušurević iz Crne Gore je višestruki učesnik srbačke kolonije. Kao član Umjetničkog savjeta ona je svim učesnicima uručila sertifikate kolonije.
Dobrom raspoloženju umjetnika prigodnim muzičkim nastupom doprinIjela je i mlada umjetnica Natalija Todorović.
Medjutim, završno veče ostaće upamćeno po veomq slaboj posjeti gostiju i gradjana, a posebno iznenadjenje je i to što svečanosti nisu prisustvovali ni najodgovorniji ljudi opštine, iako je opština sa Ministarstvom prosvjete i kulture bila pokrovitelj ove Kolonije.
(BN/ S. K. – Foto: S. K.)