
Sporovi i preprodaja koncesija: Kako Republika Srpska gubi stotine miliona maraka!
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Ognjen Bodiroga, upozorio je tokom skupštinske rasprave na ogromne finansijske gubitke koje Republika Srpska trpi zbog izgubljenih arbitražnih sporova i preprodaje koncesija. Prema njegovim tvrdnjama, ovi procesi budžet koštaju stotine miliona maraka, dok odgovorni i dalje izbjegavaju polaganje računa.
Sporovi vrijedni stotine miliona maraka
Bodiroga je istakao da je jedan od primjera gubitaka raskid koncesionog ugovora sa slovenačkom kompanijom „Viadukt“, nakon čega je Republika Srpska izgubila arbitražni spor vrijedan 90 miliona KM.
„Nevjerovatno je kako se vodi politika sudskih sporova. Samo u ovom slučaju gubimo ogroman novac, a niko ne postavlja pitanje odgovornosti“, izjavio je Bodiroga.
Još veći finansijski udarac nastao je zbog spora sa Slovenačkom elektroprivredom, gdje je Republika Srpska izgubila čak 245 miliona KM. Uz to, Rudnik i termoelektrana Ugljevik (RITE Ugljevik) obavezan je da trećinu proizvedene električne energije isporučuje upravo Slovencima do kraja svog radnog vijeka.
„Kada saberemo samo ova dva slučaja, dolazimo do 335 miliona KM gubitaka. To nisu simbolični iznosi, već ogromne svote novca koje građani na kraju plaćaju. Postavlja se pitanje – da li je ovo posljedica nesposobnosti ili namjere?“, rekao je Bodiroga.
Preprodaja koncesija kao uhodan model poslovanja
Pored sudskih sporova, Bodiroga je ukazao i na zabrinjavajuću praksu preprodaje koncesija u Republici Srpskoj, koja, prema njegovim riječima, postaje pravilo.
„Vlada Republike Srpske dodijeli koncesiju određenoj firmi, a zatim, nakon nekoliko godina, ta firma preproda koncesiju po višestruko većoj cijeni. Tako pojedinci ostvaruju enorman profit, dok država i građani ostaju na gubitku“, naglasio je on.
Ove tvrdnje dolaze u trenutku kada se u javnosti sve češće pominju optužbe o netransparentnim poslovima s koncesijama i upravljanjem prirodnim resursima. Opozicija zahtijeva hitne istrage i utvrđivanje odgovornosti, dok iz Vlade Republike Srpske još uvijek nema zvaničnog odgovora.
Posljedice na državnom nivou
Osim što ovakvi gubici direktno pogađaju budžet Republike Srpske, finansijske posljedice osjećaju se i na nivou Bosne i Hercegovine. BiH je, nakon izgubljenog spora sa „Viaduktom“, obavezna da isplati 110 miliona KM, uključujući glavnicu i kamate, što bi moglo dovesti do blokade državne imovine.
Kako je BUKA juče pisala Eurocontrol je obustavio finansijske transfere prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), zbog čega prijeti ozbiljna opasnost od obustave vazdušnog saobraćaja i gubitak radnih mjesta!
Dok opozicija insistira na hitnim reakcijama i odgovornosti, vlasti i dalje ćute. Međutim, s obzirom na razmjere finansijskih gubitaka, pitanje koje ostaje jeste – hoće li građani snositi posljedice, dok oni odgovorni ostaju po strani?
BUKA