To, praktično, znači da je gotovo sva dobit ove banke otišla u ruke jednog čovjeka.
Oporezivanje dobiti u BiH po stopi od 10 odsto je, podsjetimo, daleko niže nego u zemljama okruženja, tako da ova država, faktički, predstavlja pravi poreski raj za vlasnike kapitala. S druge strane, porezi i doprinosi na rad iznose 64 odsto, što je preveliko opterećenje. Praktično, imamo minimalan porez na dobit, a ogroman na rad.
Dok se poslodavci bune i na pomen povećanja minimalne plate, što sobom nosi veći iznos za poreze i doprinose, država je onim najbogatijim omogućila da na dobit plate minimalan porez. Primjera radi, kad se u obzir uzme okruženje, porez na dobit u Srbiji je 15 odsto, plus još 15 odsto ako se dobit podiže, pa naviše u drugim državama.
Iz Nove banke poručuju da je isplata dobiti akcionarima Nove banke rezultat dugoročnog, strateškog planiranja i stabilnog poslovanja Banke.
– Važno je naglasiti da gospodin Mladen Milanović, vlasnik Nove banke, od početka 2019. do kraja 2024. nije vršio isplate dobiti, već je svu ostvarenu dobit pripisivao kapitalu Banke. Ova odluka nije bila refleksija bilo kakvog nepovjerenja u Banku, već naprotiv, predstavlja pokazatelj povjerenja u njenu finansijsku snagu i stabilnost. U bankarskoj industriji, pripisivanje dobiti kapitalu često se primjenjuje kao strategija jačanja kapitalne pozicije, unapređenja likvidnosti. Na ovaj način, Nova banka je dodatno osnažila svoju kapitalnu adekvatnost i učvrstila poziciju među vodećim finansijskim institucijama u regiji – tvrde u Novoj banci.
Dodaju da odluka o isplati dobiti nakon pet godina kontinuiranog rasta i jačanja Banke, dolazi kao prirodan korak u daljem razvoju.
– Smatramo da je ovo indikator uspješnog poslovanja i dokaz da je Nova banka dosegla nivo na kojem može balansirati između razvoja, rasta kapitala i ispunjavanja očekivanja akcionara. Uvjereni smo da je ovaj potez pozitivan signal tržištu, našim klijentima i partnerima, te dodatno potvrđuje da je Nova banka institucija od povjerenja i finansijske stabilnosti – poručuju iz ove banke.
Ekonomisti objašnjavaju da je država vjerovala da će porezom na dobit od 10 odsto privući više investicija, ali da se to nije desilo.
– Ujednačavanje ove poreske stope sa dugim poreskim stopama ne bi uspjelo, jer vlasnici kapitala ne bi bili zadovoljni. S druge strane, fiskalna reforma je podrazumijevala da se dižu plate, ali da se smanji poresko opterećenje, što se nije desilo, pa imamo nesrazmjerno opterećenje rada. Vlada nije dosljedna u svojim politikama – ističe ekonomista Slaviša Raković.
Za razliku od BiH gdje je porez na dobit ekstremno nizak i iznosi samo 10 odsto, u Austriji je 55, Portugalu 53, Belgiji 50 odsto.
Srpskainfo je već pisala o tome da mnogi vlasnici firmi isplaćuju minimalac kao legalnu platu, što utiče na smanjenje troškova i povećanje njihove dobiti. Onda oni tu dobit podižu i radnicima na ruke daju dio plate, jer ih to košta samo 10 odsto, dok na legalno isplaćeni dio plate plaćaju 64 odsto poreza i doprinosa. Na ovaj način, nisu samo zakinuti radnici, nego i fondovi i država.
Podsjetimo, privredni subjekti u Srpskoj u 2023. su ostvarili dobit od najmanje 3,5 milijarde KM. Ako se zajedno posmatra dobit privrednih subjekata i banaka, ukupna cifra je oko 3,65 milijardi KM, što je za oko 769 miliona KM ili 27 odsto više nego u 2022.
Prema podacima Poreske uprave Srpske, u martu prošle godine neto platu do 1000 KM primilo je 91.211 radnika ili 31 odsto ukupne radne snage.
S obzirom na pomenute podatke o dobiti preduzeća, akonomisti su ustvrdili da bilo opravdano oporezovati dio dividente koji se diže i koji se koristi za isplatu plata „na ruke“.
Srpskainfo