Plate veće za 505 KM, potrošačka korpa duplo skuplja
– Niti se živi niti se preživljava – ovo je lagano umiranje, a sigurno. Jer ovdje ne možete preživjeti, nemate sredstava za život, ni za što – komentarišu građani.
Nekada su zaposleni sa srednjom stručnom spremom činili srednji sloj društva. To je značilo da ne moraju da raymi[ljaju o hrani i računima, ali i da mogu sebi da priušte nešto više – odmore, odlaske na koncerte, pozorišne predstave,
Danas je život drastično drugačiji. Srednji sloj u BiH praktično je nestao, a život se sveo na puko preživljavanje. Potrošačka korpa je više nego dvostruko veća od prosječne plate. Nažalost, kvalitea života posljednjih deset godina konstantno je išao silaznom putanjom.
Rast cijena
Prema podacima Agencije za statistiku, prosječna plata u BiH u 2012. godini iznosila je 826 KM, 2013. je bila 827 KM, 2014. godine 830, koliko je iznosila i u 2015. godini. Prosječna plata u BiH je prije deset godina iznosila oko 830 maraka, a sada je oko 1370 KM. Istina, rasla je, ali ne u onoj mjeri koliko su porasli troškovi života.
Život u FBiH svakim je danom sve skuplji za sve kategorije društva. Cijene rastu, kupovna moć građana slabi, a životni standard opada. Zbog sve većeg nerazmjera između prihoda i troškova života građani sa svojim prosječnim primanjima teško preživljavaju od prvog do prvog. Troškovi života sve su veći. Cijene rastu i na pijacama, a vidno slabljenje kupovne moći stanovništva najviše osjete trgovci.
– Ljudi kupuju na grame, uzimaju po dvije rajčice, dva krastavca… – kažu.
– Niti se živi niti se preživljava – ovo je lagano umiranje, a sigurno. Jer ovdje ne možete preživjeti, nemate sredstava za život, ni za što – komentarišu građani.
A poskupljenja se nižu. I dok je prosječna plata prije 10 godina bila 800 KM, u to vrijeme potrošačka korpa iznosila je 800 KM. To jasno pokazuje koliko se danas teže preživljava. Danas je prosječna plata dovoljna tek za hranu. Iako inflacija, prema službenim podacima, stagnira te trenutna godišnja iznosi oko dva posto, to, nažalost, ne znači da stagniraju i cijene – one samo sporije rastu.
Prije deset godina građani BiH su za 1000 KM mogli da kupe od 25 do 50 posto više hrane, u zavisnosti od toga koji im se proizvodi nađu u korpi, te natočiti oko 20 odsto više goriva na benzinskim pumpama u odnosu na danas. Pokazuje to analiza uporednih podataka iz 2014. i 2024. godine. Za spomenutu svotu novca danas se, pojedinačno gledajući, može kupiti 120 kilograma manje riže, 150 brašna, 23 kg teletine, a svinjetine 21 kilogram.
Ništa bolja situacija nije ni kada je u pitanju piletina. Nekada su građani BiH za 1000 maraka mogli kupiti 178 kilograma tog mesa, a danas, deset godina poslije – tek 147. U slučaju ulja taj deficit iznosi 92 litre, mlijeka 203, a goriva 65 litara, više od jednog rezervoara. Slična je situacija i kada je u pitanju vrijednost jednog kvadrata stambenog prostora – cijene su gotovo udvostručene.
Službene statistike
Svi statistički podaci upućuju na to da aktualna inflacija nije od juče i produkt trenutne globalne ekonomske i finansijske krize, već da je ona prisutna iz godine u godinu, u manjem ili većem obujmu. Iako su plate u promatranom razdoblju rasle, inflacija je u dobroj mjeri poništila taj učinak, pogotovo zbog visokih cijena osnovnih životnih namirnica koje čine značajan dio potrošačke korpe jedne prosječne porodice u BiH.
Prema dostupnim podacima, vrijednost potrošačke korpe koju je u 2014. godini izračunao Savez sindikata Republilke Srpske bila je 1846 KM. Dakle, prosječna plata je 2014. godine bila 830 KM, a danas je 1335 KM. Za 10 godina porasla je 505 KM. Potrošačka korpaa danas je 2950,10 KM, znači 1104,10 KM je skuplja.
Naime, u arhivi smo pronašli kako je u julu 2004. godine objavljeno da je cijena potrošačke korpee u FBiH u junu 2004. godine bila 458,76 KM, a prosječna plata te godine iznosila je 505 KM. Dakle, prije 20 godina prosječna plata mogla je da pokrije troškove života četvoročlane porodice. Stoga i ne čudi što je u posljednjih deset godina doslovno došlo do egzodusa stanovništva. Iz godine u godinu standard je padao i odavno se niko u ovoj zemlji ne nada da će sutra biti bolje.
(Večernji) Foto: Getty Images