Sredinom marta, podsjećamo, održan je sastanak predstavnika opozicije iz Republike Srpske s čelnicima HDZ BiH u Kupresu, poslije kojeg su “pljuštale” optimistične poruke o brzom formiranju nove većine u Parlamentu BiH.
Nakon navedenog sastanka krenule su i spekulacije ko bi sve od opozicionih lidera iz Srpske mogao da preuzme ministarske fotelje u Savjetu ministara BiH, a na upražnjenom mjestu ministra bezbjednosti, poslije pritvaranja Nenada Nešića, mnogi su već vidjeli lidera Liste Za pravdu i red, Nebojšu Vukanovića.
Međutim, samo desetak dana kasnije, poslije drugog sastanka istih aktera u Sarajevu, atmosfera se potpuno promijenila, pa se od skoro dogovorene nove koalicije došlo do gotovo nemoguće saradnje. Naime, kako je poslije tog sastanka objašnjavao lider Liste Za pravdu i red, ponašanje i zahtjevi koje je iznosio predsjednik HDZ, Dragan Čović, više su ličili na ucjenu nego na iskrenu želju da se formira nova vlast.

– Očekivao sam da se stvari razriješe. Jednostavno, ja ne podnosim bilo kakvu vrstu ucjena. Na takav način niko sa mnom ne razgovara. Čović i HDZ su se drugačije ponašali. On ima neke svoje interese. Nekorektno je to što traže. Trebali su te stvari tražiti kada su htjeli imenovati Nenada Nešića i Gorana Selaka – izjavio je Vukanović nakon pomenutog sastanka.
Navodno, lider HDZ BiH od opozicionara u Srpskoj tražio je ispunjavanje neke vrste testa, odnosno da prije svega podrže zahtjeve njegove stranke oko izmjena Izbornog zakona BiH.
Da li je definitivno propala priča o formiranju nove vlasti na nivou BiH, u kojoj neće biti SNSD, ili je, ipak, moguće postići kompromis, pitali smo za mišljenje delegata PDP u Domu naroda BiH, Nenada Vukovića. Kaže da mu je teško da procjenjuje ili da “u procentima izrazi potencijalnu uspješnost za novu većinu”.

– Rekao bih da je to još uvijek “živa” priča. I dalje nas vezuje usvajanje onog što je potrebno kako bismo dobili datum za razgovore s EU i još par stvari koje smo usaglasili sa HDZ i Trojkom. Ukoliko bude postojala volja, mi smo tu. Ako toga ne bude, odgovornost za blokadu institucija snosiće neko drugi, a ne mi – kaže Vuković za Srpskainfo.
Na pitanje da li će odgovornost za eventualnu propast pregovora o novoj većini na nivou BiH snositi Dragan Čović i HDZ, Vuković odgovara da se to “svakako odnosi i na njih”.
– Ne bih prejudicirao to pitanje. Čović je vrlo pragmatičan političar, a HDZ je politička partija s puno iskustva u institucijama BiH. Vjerujem u njihov pragmatičan pristup, bez ikakve ljubavi prema bilo kome – poručuje Vuković.
Poslanik SDS u Predstavničkom domu parlamenta BiH, Mladen Bosić, smatra da je formiranje nove vlasti na nivou BiH isključivo u rukama Dragana Čovića.

– Da li će Čović stati iza Dodikovih leđa, kao što je to bilo do sada ili će promijeniti stav i ući u neku drugu opciju, isključivo zavisi od njega. Pretpostavljam da ima dileme, a odluku će donijeti na osnovu svog interesa, kako je i do sada radio. Do ovog trenutka Čović je stajao čvrsto iza Dodika i predstavljao mu glavni oslonac u čitavoj toj konstrukciji – kaže Bosić za Srpskainfo.
Ako lider HDZ BiH i dalje nastavi da podržava Dodika, onda to, prema Bosićevim riječima, znači nastavak krize do kraja mandata aktuelne vlasti, razne blokade, nefunkcionisanje ili “kilavo” funkcionisanje, kako je do sada bio slučaj.
– Mislim da bi u tom slučaju kriza išla sve dublje i ne vidim da iko ima izlaz iz toga. Zaista je sve na Čovićevim plećima – smatra Bosić.
S druge strane, politički analitičar Tanja Topić ocjenjuje da su “definitivno pale maske”, te da je, kako kaže, kratkotrajno odricanje od starog i dugogodišnjeg partnerstva izmedju HDZ BiH i SNSD bilo “dimna bomba”, koja je, prema njenim riječima, za tren pomutila vrlo jasnu i izoštrenu sliku.

– Dragan Čović, uz pojačanje hrvatskog političkog vrha iz Hrvatske, čvrsto stoji na braniku Milorada Dodika. Opoziciju iz Republike Srpske je izigrao i preko noći su se konstruktivni razgovori pretvorili u noćnu moru političkih ucjena, izvlačenja zeca iz rukava i poziva na “spasavanje vojnika Rajana”. Formiranje neke nove koalicije iz ugla političkih aktera u BiH skrajnuto je i čeka neka druga vremena – tvrdi Topićeva za naš portal.
Rasplet aktuelne krize, kako dodaje, teško je prognozirati.
– Moguće su jedino promjene izazvane nužnim raspletima krize u kojoj se BiH našla, a čiji ishod u ovom trenutku malo ko može predvidjeti – zaključuje ona.