Prvi dio je bio rezervisan za prezentaciju aktivnosti vezanih za ovu temu u proteklih godinu dana, dok je u drugom dijelu diskutovano na temu da li je Majevici dosta njenih postojećih rudnika i da li uopšte može park prirode da postoji pored rudnika.
Potpisivanje peticije
– Diskutovaćemo o tome koliko su naše borbe sa ove i one strane Drine iste, a koliko različite. Očekujemo predstavnike Udruženja „Ne damo Jadar“ iz Loznice i goste iz međunarodne ekološke organizacije koji se protiv „Rio Tinta“ bore već pet godina. Nadamo se da ćemo dobiti korisne smjernice kako dalje i u kom pravcu će borba ići u narednom periodu. Poslije izbora nas očekuje organizovanje građanske inicijative – potpisivanje peticije u svih pet lokalnih zajednica podno Majevice – Bijeljini, Ugljeviku, Zvorniku, Brčkom i Loparama – najavila je na početku konferencije Snežana Jagodić Vujić, predsjednik Udruženja „Eko Put“.
Ljubiša Petrović – Nećete kopati
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović bio je jedan od učesnika ove konferencije i rekao da se Gradska uprava Grada Bijeljina uvijek rado odaziva pozivima Ekološkog udruženja „Eko put“, koje je organizovalo i ovaj skup.
– Nećete kopati! To je osnovna poruka koju sa ovog skupa želimo da uputimo, a toga mora biti svjestan i ministar Đokić i komisija za koncesije, Vlada Srpske i „CIK Predsjednik Dodik“. Narodna Skupština može donositi nakaradne zakone, ali na Majevici, našoj ljepotici, će ih dočekati narod. Nama borba za zdravu vodu, vazduh i zemljište tek predstoji. U proteklim mjesecima vidjeli smo kakve pritiske globalističke kompanije širom svijeta vrše na naša područja kako bi ostvarili svoje ciljeve, kaže Ljubiša Petrović.
-Grad Bijeljina je dobijao zahtjeve za saglasnost za vršenje detaljnih geoloških istraživanja na području mjesne zajednice Suvo Polje od brojnih međunarodnih kompanija, ali smo sve i jedan takav zahtjev odbili, jer ne želimo da eksploatacija litijuma, niti srodnih metala poput bora, nikla ili kobalta, za sobom ostavi pustoš. Priče o ekonomskom procvatu kraja su svakako bez pokrića, jer je opšte poznato da na svijetu ne postoji rudarsko mjesto koje je bogato – naprotiv!, nastavio je gradonačelnik Bijeljine.
-Bilo koja priča o rudnim rentama, takođe, pada u vodu, ako znamo da sav taj prihod ide u državnu kasu i kasnije biva raspoređen po nahođenju vlastodržaca. Svi vodotokovi sa Majevice slivaju se kroz Semberiju: Modran i Janja u Drinu, a Gnjica i Lukavac u Savu, navodnjavajući 50.000 hektara naše plodne ravnice. Sve to i sav živi svijet bio bi ugrožen, a to ne smijemo dozvoliti – bio je jasan Gradonačelnik i izrazio zahvalnost ekološkim udruženjima koja stoje na čelu borbe za očuvanje životne sredine.
Pekić- Majevica park prirode
Andrijana Pekić, predsjednik Udruženja građana „Čuvari Majevice“ upoznala je prisutne sa činjenicom da je, prema Prostornom planu Republike Srpske, predviđeno da Majevica bude park prirode, jer posjeduje velika bogatstva, a tu se posebno misli na njen biodiverzitet.
– Naše udruženje se zalaže ili, bolje rečeno, bori da sačuva svoju planinu Majevicu, a nastojaćemo da tako bude i u budućnosti – istražićemo Majevicu, evidentirati sve biljne vrste i dokazati da se na tom terenu nalazi biljno i životinjsko bogatstvo upotpunjeno brojnim izvorima pitke vode. Sve nabrojano je dovoljan razlog da spriječimo otvaranje rudnika koji bi uništio prirodu i narušio zdravlje ljudi – zaključila je Pekić.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info