Hoće li Dodik pratiti Vučićevu kampanju za litijum i da li će opozicija da popusti?!

Hoće li Dodik pratiti Vučićevu kampanju za litijum i da li će opozicija da popusti?!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je nasuprot predizbornim obećanjima krenuo u otvorenu kampanju za iskopavanje litijuma u Srbiji. Već se potpisuju spotazumi. Dodik je još uvijek oprezan, jer mu slijede izbori, ali je jasno da je na istom fonu kao Vučić. Opozicija u RS i lokalne zajednice gdje su na vlasti su se do sada oštro suprotstavljale. Da li će se stavovi promijeniti nakon lokalnih izbora?

Nakon posjete njemačkog kancelara Olafa Šolca potpuno je jasno Srbija kreće u posao sa iskopavanjem litijuma na lokalitetu Jadar. Kakav je interes Njemačke biće nam jasno onog momenta kada taj posao krene, ali imajući u vidu da se radi o vrlo kvalitetnoj rudi, moguće je i zajedničko ulaganje. Vučić je ranije u intervjuu za švajcarski desničarski magazin „Veltvohe“ koji je intervju emitovao na Jutjubu još 8. juna, rekao da je „obećao Nemcima“ saradnju oko srpskog litijuma, pisao je tada časopis „Vreme“. Ipak neke evropske zemlje, a Njemačka prije svega, ne žele takve rudnike na svom prostoru, jer su posljedice razarajuće za prirodnu sredinu i stanovništvo naseljeno u području rudnika i šire.

Početak kampanje za litijum u Srbiji je bio onog momenta kada je Vučić preko svojih medija izašao sa pričom da su najmanje dvije zapadne službe radile na spriječavanju iskopavanja litujima i rušile taj posao. Tako je cijelu stvar prebacio na taj teren, ignorišući negativan stav javnosti u Srbiji po pitanju iskopavanja litijuma.

„Imali bismo strahovitu prednost u odnosu na sve druge. Ovako mi tu prednost tog tipa više nemamo. Nadam se samo da nećemo izgubiti svaku vrstu prednosti koju bismo mogli da imamo u odnosu na druge u regionu. Ja znam i mnogo drugih stvari ko šta radi protiv Srbije o čemu nikada ne govorim. Sa različitih strana sveta. Zato što bi svaka moja reč značila ulazak u ono što želim da izbegnem po svaku cenu. Želim da sačuvamo i stabilnost i mir u zemlji da se što manje prepiremo i svađamo sa bilo kim u svetu. Ne samo sa jačima“, govorio je Vučić.

Šta će biti sa litijumom u Republici Srpskoj?!

Vučić je u tadašnjim izjavama rekao da se u BiH vodi jeziva kampanja protiv Republike Srpske i pomenuo mogućnost da se cijeli posao minira nepovoljnim rješenjem pitanja državne imovine po Republiku Srpsku.

Naravno da bi jedna posjeta Šolca, kao što je to u Srbiji, riješila cijelu stvar i u BiH, ukoliko bi Njemačka iskazala svoj interes.

Lokalitet za iskopavanje litijuma se nalazi u Republici Srpskoj u rejonu Majevice i zbog snažne negativne reakcije lokalnog stanovništva cijela stvar jen skrajnuta, ali sudeći po izjavama Milorada Dodika samo prividno. Imajući u vidu njegov pijačarski mentalitet, Dodik računa na „litijumsku groznicu“ kojom može trgovati sa Zapadom i tražiti politički spas. Dodik takođe fokus stavlja na ovu temu te koristi evropski, a prije svega njemački interes za istraživanje i iskopavanje litijuma i drugih ruda u Srbiji. On je na svom blogu napisao kako će sva istraživanja mineralnih sirovina koordinisati sa Srbijom.

Da li će splasnuti kritika lokalnih zajednica i opozicije?

Lokane zajednice na području Majevice čiji su načelnici uglavnom iz SDS su se oštro protivile ovoj ideji, a najjača kritika je dolazila iz Bijeljine i gradonačelnika Ljubiše Petrovića. U početku neodređen stav, a kasnije pod pritiskom javnosti takođe izrazito negativan, ispoljio je i načelnik Lopara Rado Savić koji je o tom problemu govorio i u Narodnoj skupštini RS kada se raspravljalo o Deklaraciji o zaustavljanju iskopavanja litijuma. Deklaracija je u međuvremenu odbijena, a lokalne zajednice su isključene iz bilo kakvog odlučivanja.

U međuvremenu su kritike o litijumu od strane gradonačelnika Petrovića značajno splasnule i gotovo da ih nema, a Rado Savić istrajava na negativnom stavu.

Protesti u Loparama

Da li će tako da ostane i da li će i lokalne vlasti SDS da popuste pod pritiskom Srbije, ostaje da vidimo, ali je definitivno upitna samostalna politika SDS, posebno nakon nedavnih glasanja u Parlamentu BiH vezano za smjenu ministra Nenada Nešića, kada se pod izgovorom pritiska iz Beograda dio opozicije propisno obrukao i povukao ručnu, stavljajući do znanja da se ona malo ili nimalo pita o bilo čemu, a da je zajednički politički imenitelj i vlasti i opoziciji Beograd.

U svakom slučaju, tema litijuma kojoj se sami građani žestoko protive nije dobra uoči izbora i do njihovog okončanja je sigurno da se na njoj neće voditi kampanja ni za ni protiv. A šta će biti nakon izbora, vidjećemo. Ako bude kao u Srbiji onda su stvari jasne.

ISTOK

 

CATEGORIES
Share This