Direktorska fotelja odavno spremna, vrpca presječena, a novca za izgradnju naučno-tehnološkog parka nema
I dok se za nauku u Republici Srpskoj izdvajaju minimalna sredstva, iz raznih fondova uzimaju se pare za naučne parkove koji nisu ni počeli sa izgradnjom.
Ovaj put, Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske apliciralo je Saudijskom fondu za izgradnju Naučno tehnološkog parka u vrijednosti 19 miliona evra.
Iako još nije ni počela izgradnja naučno tehnološkog parka, vrpca je u junu svečano presječena ali ne za park nego za otvaranje kancelarije u kojoj bi trebalo da sjedi direktor budućeg Naučno tehnološkog parka Nikola Dragović, međutim, mi ga nismo zatekli na radnom mjestu.
Ne zna se ni šta će on da radi dok se park ne izgradi i zbog čega se ide od kraja, a ne od početka, ali je direktorska fotelja već spremna, iako novac za izgradnju parka nije ni na vidiku.
A novac će nam dati saudijci, tačnije, Saudijski fond za razvoj čiji predstavnici su nedavno boravili u Republici Srpskoj. Tada je obećano 32 miliona dolara za izgradnju naučno tehnološkog parka u Banjaluci i studentskog doma u Foči. Sa sastanka su tada stizale obećavajuće poruke o projektima koji su u planu.
„Mi smo zadužili resorno ministarstvo za finansije naše ljude u ministarstvu i koji će se naći na raspolaganju da mogu kontaktirati da traže pomoć u podnošenju aplikacija. Tu je uključeno i Ministarstvo trezora i finansija BiH jer protok naših projekata ide i preko ministarstva u savjetu ministara BiH“, kaže Radovan Višković, premijer RS.
I baš taj predstavnik ministarstva finansija i trezora BiH koji je ujedno i član SNSD-a Srđan Amidžić nije bio na sjednici Savjeta ministara BiH kada se razgovaralo o zajmu za projekte tehnološkog parka u Banjaluci i studentskog doma u Foči i ta tačka je skinuta sa dnevnog reda.
To znači da samo imamo kancelariju i direktora parka ali nemamo ni kamen temeljac ni park. Istina, imamo ga u projektu, ali dok se sredstva iz Saudijskog fonda za razvoj ne odobre, pitanje je kada će početi izgradnja. Profesor Branko Blanuša se nada da ova priča neće proći kao izgradnja aerodroma u Trebinju koja takođe ima kancelariju od 2006. ali nema ni piste ni aviona.
„Meni bi zaista bilo drago da taj projekat uspije i ne samo da uspije nego da realizacija bude skora jer takav park je potreban i Banjaluci i Republici Srpskoj i BiH, međutim sad iz ovog ugla ne vidim da će realizacija tog projekta biti tako brza kao što bi mi svi željeli“, smatra prof.dr Branko Blanuša, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Banjoj Luci.
Profesor Blanuša kaže da čak i kad se krene u realizaciju projekta, mora se tom parku dati prava funkcija, a to je saradnja naučnih institucija, fakulteta i privrednih subjekata koja bi privredi donijela napredak. U suprotnom, kako bi se u narodu reklo, džaba smo krečili.
„To je nešto prema čemu treba ići ali mora biti osmišljeno i planski i sistematično i sad u ovoj fazi sa otvaranjem kancelarije ne vidim ništa iza toga ne vidim nekako da se krenulo tim putem i nadam se da će u nekom periodu primiti tu neku dimenziju jer veliki broj nas u akademskoj zajednici to očekuje“, ističe profesor Blanuša.
A da se vlast sve više okreće Bliskom istoku dokaz je i nedavni sastanak Milorada Dodika sa šeikom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ovaj put se razgovaralo o potencijalnim ulaganjima u avio industriju ali i u druge oblasti.
Odmicanju od Evrope,a približavanju drugim državama su doprinijele američke sankcije najvišim zvaničnicima Republike Srpske zbog kojih su blokirana sredstva iz Evropske unije, pa se sve teže nalazi novac za realizaciju pojedinih projekata.
Zato se za početak prvo okreću frontu Sudijske Arabije koji treba da finansira 9 projekata u Srpskoj među kojima je i gimnazija u Istočnoj Ilidži.
Nadamo se da neće sve ostati samo na otvaranju kancalarija i imenovanju direktora za nepostojeće projekte.
(BN) Foto: BN