Amerika upozorava Vlada Srpske nastavlja po svom
Upozorenja na rastrošnost i zaduženja Vlade Srpske samo se nižu. Međutim, Vlada nastavlja po svom i ne obazire se mnogo na upozorenja. Čak i nakon oštrog upozorenja Ambasade SAD u BiH o prezaduženosti, iz Vlade poručuju, to su neistine i laži.
Kada je prošle godine Fiskalni savjet prvi put od svog nastanka pozvao Vladu Srpske da se kontroliše u potrošnji javnog novca ako želi da održi fiskalnu stabilnost, pomislili smo da će Vlada promijeniti način rada i bar jednom poslušati savjete. Međutim,iz Vlade su nonšalantno odgovorili da nema razloga za brigu i da se obaveze servisiraju na vrijeme. Ipak, da nije sve tako opušteno, dokaz je i novo, ozbiljno upozorenje Ambasade SAD koja je oštro kritikovala to što se Vlada u posljednjih 18 mjeseci zadužila za više od 1,1 milijardu KM uz jasno pitanje, gdje je nestao sav taj novac.
Upozorenje Vladi Srpske napisano je na zvaničnom X nalogu američke ambasade gdje su naveli da zaduženje od milijardu KM ne uključuje čak ni komercijalne kredite koje je Vlada uzela, a za koje uslovi nisu javno objavljeni.
„Dakle, ako je Vlada Republike Srpske ipak završila sa deficitom, a i dalje ima problema sa plaćanjem i poštovanjem rokova plaćanja socijalnih usluga i poljoprivrednih subvencija, postavlja se pitanje gdje je nestao sav taj novac?”, navodi se u objavi Ambasade SAD-a u Sarajevu.
I na ovo upozorenje iz Vlade, tačnije iz ministarstva finansija, stigao je odgovor, ne – gdje je nestao novac kako je pitala ambasada, nego da su podaci netačni i da se radi na ekonomskoj blokadi Republike Srpske.
„Apsolutno su neistinite vijesti potpuno lažne i žele da unesu pometnju među građane Srpske jer već dvije tri godine ne samo američka nego i druge ambasade prognoziraju bankrot Republike Srpske“, kaže Zora Vidović, ministar finansija RS.
Ipak, statistika ne laže pa tako imamo podatak da se Vlada Srpske u prethodna dva mjeseca na berzi zadužila preko 350 miliona maraka, najviše kroz emisiju vrijednu 210 miliona maraka, sa kojom je pokrila rupu nastalu plaćanjem obaveza prema Bečkoj berzi. Ekonomisti kažu da su tačne informacije i Vlade i ambasade ali je činjenica da je zaduživanje obveznicama usporeno i da će Srpska morati tražiti načine kako će nadoknaditi sredstva po tom osnovu.
„Ono što je sigurno je to da se ne može prepoznati razvojna komponenta u budžetu koja bi pomogla da se privuku investitori, politička situacija nije dobra u svemu tome nedostaju nam i radna mjesta proizvodnog tipa i treba se orjentisati i napraviti neku svoju strategiju“, kaže Zoran Pavlović, ekonomista.
Malo je onih koji hoće da komentarišu objavu američke ambasade,a Pavlović je mišljenja da je ona bila ishitrena.
„Ja lično mislim da je to nepotrebno ulaženje u zonu poslovanja Vlade RS. Ono što se mora raditi je da se smanji budžetska potrošnja javnog sektora jer imamo informaciju o deficitu iz prošle godine koji je bio 300 pa na kraju ispao 400 miliona to je 10 posto budžeta to je nedopustivo“, kaže Pavlović.
Nisu samo Fiskalni savjet i Američka ambasada upozoravali na nekontrolisanu potrošnju i zaduženost Vlade. Čak je i MMF upozoravao da je javna potrošnja prevelika i da treba zaustaviti rast plata u javnom sektoru ali sva upozorenja očigledno nisu urodila plodom jer Vlada nastavlja sa zaduženjima.
(BN) Foto: Ambasada SAD u BiH