Alarmantni podaci: U porodičnom nasilju ubijene 72 žene
U poslednjih 10 godina na prostoru BiH u porodičnom nasilju smrtno su stradale 72 žene, dok je 29 muškarca, koji su počinili ta krivična djela, kasnije izvršilo samoubistvo.
Broj prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja je znatno manjii u odnosu na njihov stvarni broj, jer se žrtve teško odlučuju na ovaj korak, sve do trenutka kada to nasilje postane neizdrživo i kada njen ili život nekog od ostalih članova porodice ne bude ugrožen.
Žrtva porodičnog nasilja, koja je govorila za našu televiziju, opisujući trenutak kada je rješila da prijavi nasilje, rekla je da su prvi udarci počeli nakon što se sa djetetom odselia kod muža u stranu zemlju, gdje je on radio.
“On me je, u pripitom stanju, nabio uz zid, a prije toga me je pljuvao, gađao hranom, jer nisam u 2 sata ujutro htjela da ustanem da mu narežem meze, kako bi on dalje nastavio da pije.”
Kada se žena odluči da prijavi nasilje, neophodno je da institucije odreaguju na adekvatan način
Mila Stojanović iz bijeljnskog Centra za socijalni rad kaže da je važno da žrtva osjeti podršku i snagu sistema, jer se ženi nakon odluke o izlasku iz zajednice otvara bezbroj drugih pitanja.
Potrebno je da joj taj sistem jasno ponudi moguće solucije. Dodaje da je svakako potrebno da se još da se poradi na tom sistemu.
Gordana Vidović, predsjednica Udruženja građana “Budućnost“ iz Modriče kaže da je veoma važno da svi, koji rade sa žrtvama, moraju da budu spremni da joj pomognu. “Moramo da joj pružimo podršku. Ona se plaši jer su je uvijek plašili.
Muž je plašio da će joj oduzeti djecu, da on ima veze, da ona neće moći da opstane u tom gradu, da neće moći da se zaposli, te ona polako počinje da vjeruje u te stvari… Hoću da kažem ženama da ne treba da vjeruju u takve stvari, da se, bez obzira što on možda ima veze, slučajevi sada rješavaju mnogo pozitivnije nego prije 10 – 15 godina.”
Ono što pokazuje koliko je u porastu nasilje u porodici jeste broj lica smještenih u sigurne kuće. U onoj koja se nalazi u Bijeljini, tokom 2023. godine, boravilo je 46 žena i djece, a u prošloj 21 lice. SOS telefon zabilježio je 658 poziva, najviše u drugoj polovini godine.
Ljiljana Lukić iz Fonadcije “Lara” kaže da je mnogo više počelo da se piše i govori o ovom problemu. “Čak i institucije počinju da se pozivaju na odgovornost, mada tu ima odgovornosti svih nas – nevladinih organizacija, koje se bave sprječavanjem nasilja i na cjelokupnom društvu.
Nije cilj da se samo reaguje u slučajevima nasilja, nego da pokušamo na sve moguće načine da se ono preduprijedi i da se njegov procenat smanji.
Nove okolnosti iziskuju novi zakon o nasilju u porodici. Nacrt zakona je usvojen i u toku je njegova priprema.
Gošće emisije “Izazovi” su se složile da dok NS RS ne usvoji ovaj pravni akt mora dosjedno da se primjenjuje postojeći.
(BN)