Automobilska industrija godinama je pod udarom prvo zbog pandemije, zatim zbog nestašice sirovina i sve žešće konkurencije. Mali proizvođači, čak i sa lojalnom bazom obožavalaca, imali su posebno težak zadatak da ostanu na površini.
Upravo jedan takav tradicionalni brend sada je morao da prizna da se san ne može nastaviti. Kompanija koja je proglasila stečaj je Isdera, poznata od 1982. godine po svojim ekskluzivnim, ručno pravljenim superautomobilima.
Iza brenda stoji Eberhard Šulc, koji je u početku radio u “Poršeu”. Posao je dobio nakon što je sam sastavio sopstveni automobil u garaži i odvezao ga direktno do Poršeove centrale — kako bi pokazao svoj talenat.
Ali Šulc je imao veće planove. Sa malim timom inženjera, osnovao je “Isderu” — kompaniju toliko ekskluzivnu, da su samo rijetki imali priliku da kupe jedan od njihovih modela.
Superautomobili poput Imperator 108i i Commendatore 112i postavili su nove standarde u brzini i dizajnu, pogonski oslonjeni na modifikovane “Mercedes” motore i ručnu izradu najvišeg kvaliteta
Kada je Šulc 2016. godine prodao kompaniju firmi Sinfonia Automotive, postojala je nada da će se brend transformisati u električnu budućnost. Međutim, pokušaj sa električnim modelom Commendatore GT nikada nije zaživeo, a u posljednjim godinama iz fabrike u Sent Ingbertu dolazila je uglavnom tišina.
Sada je “Isdera” dobila rok od 90 dana da pokuša da postigne dogovor sa povjeriocima i spase se. Ukoliko pregovori ne uspiju — to će označiti konačan kraj za jednu od najneobičnijih i najzanimljivijih priča u istoriji njemačke automobilske industrije, prenosi Blic.