Velika potražnja za ogrevom: Cijene peleta drastično pale
Iako je nabavka ogreva aktuelna tokom čitave godine, trenutno zahlađenje izazvalo je povećanju tražnju za drvetom i ugljem, čija cijena je blago promjenjena u odnosu na prethodne sezone, dok je cijena peleta drastično pala
Na području Bijeljine cijene ogrevnog drveta su približno iste u proteklih nekoliko godina i kreću se do 150 KM za kubni metar, pelet je drastično pojeftinio, dok rast cijene bilježi samo ugalj, kažu prodavci.
Dodaju međutim da građani kupuju manje količine, jer im je od prošle, blage zime, ostalo prilično ogreva.
“Moji kupci, koji su do sad uzimali 10 m3, ove godine su uglavnom naručili po 5, 6 ili 7 metara, znači imaju oko 30% zaliha od prošle godine. Cijena uglja je porasla 40% u odnosu na 2022. godinu, a pelet je sa 650 do 700 maraka, pao za 60 – 70% i vratio na cijenu od 350 maraka“, kaže Radomir Stojanović, vlasnik firme za trgovinu ogrevnim materijalom iz Bijeljine.
Na području Brčko Distrikta, svega 40 kilometara dalje, cijene su nešto niže.
“Mi ovde radimo pretežno tvrdo drvo – bukvu, hrast, grab. Grab i bukva su 130 KM, iscjepano, izrezano, a hrast, takođe iscjepan, izrezan, dostavljen na adresu je 120 KM“, kaže Mladen Đukić, radnik preduzeća za trgovinu ogrevnim drvetom iz Brčkog.
Da se sa prvim hladnijim danima više razmišlja o nabavci ogreva, iako je početak grejne sezone još relativno daleko, potvrdili su i građani Republike Srpske. Dodaju međutim da su cijene, iako ove godine u blagom padu, izuzetno visoke za njihov budžet.
Pojedini domaćini već su uveliko obezbjedili ogrev i spremno čekaju zimu. Zvorničanin Duško Šarić kaže da je drva po metru kubnom plaćao 100 KM, ali da postoje i dodatni troškovi.
“Za moje potrebe godišnje treba oko 15 metara. Poslije toga ide rezanje, cijepanje i sve ostalo. Cijena rezanja i posebno cijepanja, kreće se oko 20 maraka i to je otprilike sve što treba kako bi se pripremio za goodišnje potrebe svoje kuće“, dodaje Šarić.
Najave meteorologa da će nastupajuća zima, kao i prethodna, biti blaga, naravno ne idu na ruku prodavcima i dobavljačima, ali će svakako bar malo obradovati i olakšati život prosječnim građanima.
(BN) Foto: BN