Tako u zdravstvu i socijalnoj zaštiti radi više žena nego muškaraca, do je recimo u IT sektoru odnos 3: 1 u korist muškaraca. Ipak, rodna podjela je najizraženija u predškolskom vaspitanju iu obrazovanju, dakle u vrtićima.
Kako je pokazala studija “Muškarci i žene u Republici Srpskoj”, koju je krajem prošle godine objavio Republički zavod za statistiku RS, u prošloj školskoj godini je u vrtićima u Srpskoj radilo ukupno 1.686 vaspitačica, ili kako ih djeca popularno zovu “teta” i svega 23 muškarca vaspitača.
Slična situacija je bila i u prethodnih 5 godina. Tako je na početku školske 202/2021 godine u vrtićima radilo 1.197 vaspitačica i 15 vaspitasča. Godinu kasnije broj “teta” je porastao na 1,314, a broj “čika” na rekordnih 24.
U školskoj 2022/2023 godini u vrtićima je radilo 1.459 i 23 vaspitača, a godinu kasnije se vaspitanjem vrtićke djece bavilo 1.583 žena 22 muškarca.
Dobra vijest je da su žene sve češće na rukovodećim mjestima u ovoj ženskoj branši.
Tako je u prošloj školskoj godini na čelu vrtića bilo čak 85 odsto direktorica i svega 15 odsto muškaraca – direktora.


