Majka je prva osoba koja djetetu pruža osjećaj sigurnosti i pripadnosti. Njena ljubav, nježnost i briga grade povjerenje koje dijete nosi u odnose tokom života. Kada dijete osjeti da je voljeno i zaštićeno, razvija se zdravo samopouzdanje i sposobnost suočavanja s izazovima.
Nažalost, kada se dogodi da jedna majka bude ubijena od strane psihopate to je poraz za kompletno društvo, a kada ih bude ubijeno 10 tokom jedne godine to je signal da sistem pod hitno mora reagovati.
Godina na izmaku ostaće upamćena po do sada najvećem broju femicida– ubistava žena u BiH, njih čak 10.
Dok borci za ljudska prava smatraju da se u krivične zakone na nivou BiH pod hitno mora uvesti poseban član za femicid, pravnici uzvraćaju da će to biti “mrtvo slovo” na papiru, jer će biti teško dokazati takav oblik krivičnog djela.
Psiholozi istovremeno pozivaju na prevenciju i radionice sa djecom u ranim školskim danima, pa i vrtićima gdje bi se najmlađima trebalo govoriti o ulozi koju u porodici I zdravom odrastanju imaju majke.
Uvijek je lako nabrajati tragične slučajeve izgubljenih života, ali već godinama se stiče utisak da se ništa konkretno ne preduzima na sprečavanju tragedija. Njih sigurno neće spriječiti veće zatvorske kazne. Maksimalna je svakako doživotni zatvor, a smrtne nažalost više nema.
Sve ukazuje na to da su nasilnici prepoznati od sistema i prije teškog zločina, ali kazne na koje su osuđeni uopšte ne djeluju preventivno, naprotiv.
Vapaji porodica su uvijek prisutni, ali sistem ne reaguje. Mentalno zdravlje naroda nikada nije bilo na nezavidnijem nivou, a stručnih kadrova gotovo da i nemamo. Pod stručnim kadrovima se podrazumijevaju oni koji savjesno rade posao, a ne nazovi ekspreti sa dugim noktima i ulickanim bradama koji su se preko stranačkih knjižica zaposlili u centre za socijalni rad i resorna ministarstva.
Niko ne želi stvarati dodatnu paniku, ali ako se ovaj problem ne počne sistemski rješavati, bićemo svjedoci još većih tragedija u BiH i Republici Srpskoj koje će oblikovati živote budućih generacija.
Psiholog Aleksandar Milić podsjeća da mi zakone imamo, ali ih ne primjenjujemo.
– Krivičnim zakonom regulisana su četiri oblika nasilja, odnosno fizičko i psihičko nasilje, narušavanje blagostanja i nanošenje straha. Dakle imamo zakon i u njemu opisane članove, ali ga trebamo provoditi. To znači da na svaku prijavu, anonimnu ili personalnu, policija treba reagovati, pokrenuti istragu i odgovarajući postupak koji će rezultirati odgovarajućom kaznom ukoliko se utvrdi odgovornost- objasnio je Milić.
Dodaje kako je jako važno preventivno djelovati, odnosno napraviti program zdravog odrastanja u školama, ali ne kroz dodatne predmete koji će se ocjenjivati, već radionice sa djecom.
– U školama nam nije pokriven, ni obrađen odnos među polovima. Mi trenutno imamo situaciju da se od najranijih dana kod djece formiraju pogrešni stavovi, a da bi to riješili kako treba, moramo raditi sa djecom, ne tako što ćemo im dati još jedan nastavni predmet, već kroz radionice. Moramo djeci u najranijim danima života objasniti koliko je značajna uloga majke, nježnijeg pola u porodici- smatra Milić.
Podsjeća da su žene trenutno podređene u svemu, od djetinjstva.
– Žene su podređene tokom odrastanja, žene su podređene u porodici, podložne su patnji, rađaju i još treba neki psihopata da dođe do femicida. Dakle, potrebna nam je prevencija, da učimo djecu o tome kolika je značajna uloga majke u životu i zdravom odrastanju- istakao je Milić.
Posebno je naveo da nam u resornim ministarstvima i nadležnim institucijama nedostaje stručnog kadra koji treba edukovati.
Femicid
Pripadnik MUP TK Elvis Ćustendil iz službenog pištolja ubio je 7. februara Amru Kahrimanović u Tuzli ispalivši u nju 16 metaka. Ćustendil je za ovaj zločin osuđen na 25 godina zatvora.
Mađar Erno Szabo-Csaki (50), krajem februara ove godine u naselju Lipnica kod Tuzle, samostrelom je ubio suprugu Selmu Baluković. Preminula žena imala je povrede na vratu i ubodnu povredu grudnog koša. Mađaru je nedavno počelo suđenje za ovaj svirepi zločin.
Novo ubistvo u Gradačcu desilo se u maju ove godine, kada je Refik Mujedinović udarcima sjekirom ubio suprugu Halidu Smajić. On je nakon zločina otišao u svoju kuću u Srebrenik i tamo se objesio.
Tijela Radomira Andrića (69) i njegove supruge Mileve (61) pronađena su 14. maja u njihovoj kući u naselju Rataja kod Foče. On je hicima iz pištolja ubio suprugu, pa presudio sebi.
Krajem istog mjeseca, 21. maja, dogodio se nezapamćeni zločin u Tuzli. Mujaga Čičkušić (39) je u porodičnom stanu sjekirom usmrtio suprugu Amelu (34) i njihovo dvoje djece od devet i dvije godine. Tri tijela pronađena su nakon što je Čičkušić skočio sa 14 sprata zgrade i tako presudio i sebi.
Nermina Krajina brutalno je ubijena u julu ove godine u Sarajevu. Njen suprug Goran Ravlić i njegova majka Leđiba osumnjičeni su da su je danima mučili, vezali je, seksualno zlostavljali, tukli i šišali joj kosu. Navodno su planirali njeno tijelo isjeći na komade i baciti u smeće.
Krajem juna Almir Česir iz Sarajeva, koji je bio u sukobu s bratom Muamerom, došao je u porodičnu kuću te prvo ranio brata, a zatim njegovu ženu Emiru Čomagu. Na kraju ih je sve troje ubio aktivirajući ručnu bombu.
U avgustu ove godine Nikola Cumbo (38) ubio je u Šipovu svoju nevjenčanu suprugu Anđelku Markić (34). Navodno je nesrećna žena ranije podnosila prijave za nasilje u porodici, a jedna od tih istraga je obustavljena, jer je odustala od krivičnog gonjenja. Posljednjih mjeseci Anđelka je sa maloljetnom djecom od dvije i šest godina živjela kod rođaka.
Prošle sedmice je u naselju Velagići kod Ključa hicima iz pištolja Mehmedalija Koljić (61) ubio svoju suprugu D.K. (62).
Samo dva dana kasnije Savo Milošević (28) je u Brodu ubio suprugu Slađanu (24) inače majku dvoje djece.
Zabrinjavajuće je što se broj slučajeva nasilja nad ženama i femicida u BiH povećava, dok institucije ne uspijevaju odgovoriti na adekvatan način. Femicid kao posebno krivično djelo u BiH i dalje ne postoji. Ubrzo nakon ubistva Nizame Hećimović u Republici Srpskoj upućena je inicijativa da se u zakon uvede termin femicid. Međutim, iako je bio u formi Nacrta, Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama nije prošao u dalje procedure.
Srpskainfo