Broj mališana hospitalizovanih u UKC RS porastao: Pogledajte šta treba učiniti da virusni meningitis NE OSTAVI POSLJEDICE, ovo su preporuke ljekara

Broj mališana hospitalizovanih u UKC RS porastao: Pogledajte šta treba učiniti da virusni meningitis NE OSTAVI POSLJEDICE, ovo su preporuke ljekara

Broj mališana hospitalizovanih u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS zbog virusnog meningitisa porastao je na 11, međutim pedijatri ističu da se bolest prepoznata na vrijeme uz adekvatnu terapiju uspješno liječi i ne ostavlja posljedice.

Iz UKC-a su juče naveli da je u Klinici za dječije bolesti trenutno 11 djece sa dijagnozom meningitis.

– Najmlađe dijete je uzrasta šest mjeseci, a najstarije 12 godina. Opšti infektivni sindrom, pozitivni meningealni znaci. Svi su trenutno stabilni – naveli su iz UKC-a.

Sudeći prema informacijama iz domova zdravlja širom Srpske, virusa za sada sporadično ima samo u Kotor Varošu i Banjaluci.

Direktor kotorvaroškog Doma zdravlja “Sveti Pantelejmon” Vladimir Bibić rekao je da vjeruje da se situacija polako smiruje.

– Kod još jednog djeteta iz naše opštine je potvrđen virus, riječ je o sestri dječaka koji je prethodno obolio. Čekamo rezultate za još četvoro djece. Sudeći po broju dolazaka u Dom zdravlja, smatram da ovo polako prolazi – rekao je Bibić.

Pedijatar u tamošnjem Domu zdravlja Dragana Knežević pojasnila je da se virusni meningitis javlja povremeno i naglašava da je panika među roditeljima bez razloga.

– Riječ je o enterovirusu koji se normalno nalazi među djecom. Ovoga puta desilo se da se manifestuje kliničkom slikom virusnog meningitisa. Riječ je o infektivnom oboljenju koje se u najvećem broju slučajeva na vrijeme prepozna i ne ostavlja nikakve posljedice. Posljedice neurološkog tipa mogu se javiti ukoliko se dijete ne liječi od samog starta, ali ne vjerujem da u ovom periodu uopšte postoji takav slučaj. Počesto se i iz preventive djeca tretiraju antibioticima da se preveniraju te najteže posljedice – objasnila je Kneževićeva.

Ponovila je da su neurološke posljedice veoma, veoma rijetke.

– Već kod pojave simptoma kao što su povišena temperatura, mučnine pa čak i povraćanja, opšta slabost, započinjemo liječenje. Kod djece slabijeg imuniteta virus prodire do nervnog sistema i javlja se glavobolja, ukočen vrat, bolovi u vratnom dijelu kičme, smeta im svjetlost. Virusi izazivaju blaži oblik bolesti u odnosu na bakterije, brže prolazi i uspješno se liječi – istakla je Kneževićeva i apelovala na roditelje da ne traže simptome na internetu i ne stvaraju dodatni stres, već da djecu dovedu ljekaru.

Iz banjalučkog Doma zdravlja rekli su da su u toku prošle sedmice Higijensko-epidemiološkoj službi u ovoj zdravstvenoj ustanovi prijavljena ukupno tri slučaja oboljevanja od virusnog meningitisa.

– U pitanju su jedno dijete predškolskog uzrasta i dvoje djece školskog uzrasta. Prilikom epidemiološkog anketiranja dobili smo informaciju od roditelja da se oboljela djeca bolje osjećaju – istakli su u ovoj ustanovi.

Direktor zvorničke Bolnice Ivan Popović rekao je da su posljednji put prije nekoliko godina imali pacijente sa virusnim meningitisom.

– Imali smo tada petoro oboljelih, alarmirali i Institut za javno zdravstvo RS i podigli sve na viši nivo da bi ishod bio najbolji mogući – rekao je Popović.

“Opšta higijena djeteta ključna”

Pedijatar Dragana Knežević je istakla da je opšta higijena djeteta ključna.

 Djeca su najčešći prenosioci jer najviše borave u kolektivima, bilo da je riječ o predškolskim ili školskim ustanovama. Higijena prostorija i svih površina sa kojima djeca dolaze u kontakt mora se podići na viši nivo, potrebno je dezinfikovati igračke, prozračivati prostorije. Djeca bi trebalo da učestalije peru ruke, jer se virusi prenose preko prljavih ruku – rekla je Kneževićeva, prenosi Glas Srpske.

CATEGORIES
Share This