Još prikupljaju dokaze protiv bivšeg ministra Željka Kovačevića

Još prikupljaju dokaze protiv bivšeg ministra Željka Kovačevića

– Predmet protiv nedavno uhapšenog, a potom i puštenog bivšeg ministra industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željka Kovačevića još je u fazi istrage i prikupljanja dokaza

To je za „Nezavisne novine“ potvrđeno iz Republičkog javnog tužilaštva, odakle su kazali da sprovode istragu u predmetu protiv Kovačevića.

On je, kako nam je rečeno, osumnjičen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja iz člana 347. Krivičnog zakona Republike Srpske.

„Pošto se nije nalazio na adresi na kojoj je prijavljen, Tužilaštvo je dalo nalog policiji da ga sasluša. S obzirom na to da je predmet u fazi istrage i prikupljanja dokaza, Republičko javno tužilaštvo trenutno ne može pružiti dodatne informacije“, naveli su iz Tužilaštva.

Bivši ministar industrije, energije i rudarstva Republike Srpske, podsjetimo, kako su otkrili naši izvori bliski istrazi, osumnjičen je sa još jednim licem da su preduzeću „Kermas energija“ iz Zagreba omogućili pokretanje arbitražnog postupka pred sudom u inostranstvu i pribavljanje koristi od oko 200 miliona KM na štetu budžeta Republike Srpske.

Kovačević je sredinom prošlog mjeseca uhapšen na graničnom prelazu Svilaj, na osnovu potrage koju je za njim raspisao MUP Republike Srpske, a sve se odnosi na sumnju u zloupotrebe u procesu izgradnje vjetroparka Trusina.

Pušten je, potom, na slobodu jer je postupajući tužilac odlučio da on ne bude sproveden u Republičko javno tužilaštvo.

Prema nezvaničnim informacijama, za Kovačevićem je raspisana potraga radi saslušanja u svojstvu osumnjičenog.

„Kovačević i još jedan osumnjičeni terete se za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja, a u vezi sa malverzacijama prilikom izgradnje i korištenja parka vjetrenjača na Trusini kod Nevesinja i tako su, kako se sumnja, omogućili privrednom društvu ‘Kermas energija’ pokretanje arbitražnog postupka“, ističu naši izvori.

Prema dostupnim saznanjima, sporan je aneks na koji je Kovačević stavio svoj potpis, sa firmom koja je trebalo da gradi Trusinu.

O ovom slučaju mediji su pisali prije nešto više od godinu dana. Tada je portal Capital objavio da bi se BiH, odnosno Republika Srpska, mogla naći pred novom arbitražom teškom 102 miliona evra, i to zbog raskida ugovora o koncesiji za vjetropark Trusina.

Ovaj portal podsjeća da je firma „Eol prvi“, koja je u vlasništvu „Kermas energije“, dobila još 2012. godine koncesiju za vjetropark od 50 megavata. To je, dodaje se, značilo da će se struja koja bude proizvedena prodavati na slobodnom tržištu bez podsticaja.

Međutim, kako se navodi, 2014. godine Kovačević je potpisao aneks ugovora kojim je taj projekat od 50 megavata podijeljen na pet projekata od po 10 megavata, čime je koncesionaru omogućeno da aplicira za podsticaj za struju koju bude proizveo.

Iako je, prema dostupnim informacijama, Vlada Republike Srpske 2019. godine raskinula ugovor jer koncesionar nije dostavio bankarsku garanciju za koncesioni ugovor, priča o ovoj koncesiji nije završena jer je „Kermas energija“ uputila Savjetu ministara BiH opomenu pred pokretanje arbitražnog postupka u iznosu od oko 102 miliona evra. Prijetnja arbitražom upravo se zasniva na podsticajima koji im nisu odobreni.

„Kermas energija“ je, kako je ranije objavljeno, vlasnik 97 odsto udjela u preduzeću „Eol Prvi“ iz Nevesinja, koje je 2012. godine sa Vladom Republike Srpske zaključilo ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje parka vjetrenjača na lokaciji Trusina.

Međutim, projekat nije počeo zato što „Kermas energija“ nije dostavila traženu bankarsku garanciju, pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti podsticaji za proizvodnju struje.

Kako garancije nije bilo, Vlada Republike Srpske je 2019. godine raskinula ugovor o koncesiji, a „Kermas energija“ je najavila arbitražu. Željko Kovačević je na čelu Ministarstva industrije, energije i rudarstva bio od 29. decembra 2010. do 18. decembra 2014. godine.

Nezavisne

CATEGORIES
Share This