Sve te malverzacije otkrivene su kada je za generalnog konzula u Štutgartu imenovana Vera Sajić koja je, nakon što je tamo došla, zatražila izvještaj o radu dopunskih bošnjačkih škola u Štutgartu.
Na osnovu dobijenih informacija, utvrđeno je nenamjensko trošenje novca koje je ministarstvo za kulturu, mlade i sport pokrajine Baden Virtemberg uplaćivalo Generalnom konzulatu za rad dopunskih škola za 2020/2021. godinu.
Sajićeva je, kako saznaje “Glas”, o svemu obavijestila i članove Predsjedništva BiH te zatražila od njih instrukcije, jer bi do 15. decembra trebalo da o daljim potezima izvijesti nadležno ministarstvo pokrajine Baden Virtemerg koje traži i da im grant od 32.000 evra sa kamatom bude vraćen.
Njemačko ministarstvo najavilo je i da će u sve uključiti nadležne pravne institucije kako bi bilo utvrđeno gdje je novac završio.
U informaciji koju je Sajićeva proslijedila Predsjedništvu, u koju je Glas imao uvid, bespovratni novac uplaćivan je Generalnom konzulatu u Štutgartu koji je ministarstvu za kulturu, mlade i sport Baden Virtemberga dostavljao podatke o broju škola, djece i nastavnika.
Konzulat je, nakon što bi dobio taj novac, dalje ga prosljeđivao na račun Saveza dopunskih škola, koje je osnovao i vodio upravo konzul Began Muhić.
Sve malverzacije otkrivene su u oktobru 2022. kada se ministarstvo za kulturu, mlade i sport obratilo Generalnom konzulatu u Štutgartu sa navodima da su zaprimili žalbe na nenamjensko trošenje novca za 2020, odnosno naveli su da su prikazane lažne škole i nastavnici.
Na sastanku nadležnih iz njemačkog ministarstva sa Muhićem ponovljene su sumnje da je novac nenamjenski trošen i da su dokazi koje je dostavio konzulat od Saveza dopunskih škola fiktivni.
Nadležno njemačko ministarstvo je i nakon tog insistiralo da im se obrazloži utrošak doznačenog novca. Nakon toga, Mujić se pravdao da nema informacija o načinu i kriterijumima raspodjele novca i da je sve u nadležnosti Saveza dopunskih škola, koji je nakon tog dostavio izvještaj o utrošku novca koji se bitno razlikovao od prvobitnog.
Njemačko ministarstvo traži povrat novca
I nakon toga, ministarstvo za kulturu, sport i mlade tražilo je da im se dostavi uvjerenje za svaku školu te izvještaji i izjave nastavnika.
– Te podatke Savez dopunskih škola nije dostavio. Takođe, na adresu konzulata stigla je zamolnica da im pojasnimo kako je u prvom izvještaju o utrošku sredstava bilo 43 škole-kursa, da bi kasnije bilo 31 – stoji u dopisu koji je otišao ka Predsjedništvu.
Sva priča tu se ne završava pa je u novembru ove godine stiglo novo pismo na adresu konzulata u kojem je nadležno njemačko ministarstvo navelo da su dodatnim provjerama utvrdili da je od 31 prijavljenog kursa održano svega sedam.
Tada su naveli i da zbog svih uočenih malverzacija traže povrat 31.920 evra sa kamatom, ali i da će o svemu obavijestiti državno tužilaštvo.
Generalni konzulat trebalo bi da do 15. decembra o ovom pitanju odgovori nadležnom ministarstvu.
Dodatna mrlja ponovo je bačena na Generalni konzulat BiH u Štutgartu i početkom ove godine kada je ministarstvo za kulturu, mlade i sport zatražilo da im se dostave informacije o broju škola.
Nakon što je to urađeno, konzulat je ubrzo dobio povratnu informaciju u kojoj je bilo navedeno da nije tačna informacija da Savez dopunskih škola ima tri škole – kursa kako je navedeno, već dvije, te da broj đaka nije 44 već 25.
– Ponovo se dostavljaju netačni podaci Saveza dopunskih škola. Zbog svega navedenog ne želim sarađivati i učestvovati u radu dopunskih škola. Sve informacije u radu dopunskih škola narušile su dignitet Generalnog konzulata u Štutgartu i nanijele veliku štetu ugledu BiH – stoji u dopisu koji je otišao ka Predsjedništvu, a koji potpisuje Sajićeva.
Takođe, u istom dokumentu stoji da su nastavnici u bošnjačkim dopunskim školama radili bez fakulteta.
– Profil nastavnika je sporan, kao i ko ih je angažovao i na koji način. Dopunske škole organizuju udruženja ili džemati, koji zaposle nastavnike koje finansiraju. U nekim slučajevima za te namjene prikupljaju novac i od roditelja. Konzulat nema nadležnost da kontroliše rad udruženja ili takozvanih nastavnika – navedeno je u dokumentu.
Do zaključenja ovog teksta “Glas” nije uspio da stupi u kontakt sa Beganom Muhićem.