Šta morate da imate u autu za zimsko putovanje i kako PREŽIVJETI AKO STE ZAVEJANI: Ukoliko se nađete u mećavi, slijedite ove korake

Šta morate da imate u autu za zimsko putovanje i kako PREŽIVJETI AKO STE ZAVEJANI: Ukoliko se nađete u mećavi, slijedite ove korake

Zimska oprema je u svim državama obavezna, a pored guma i lanaca, preporučljivo je da u vremenskim uslovima koji su aktuelni, a vi planirate duži put na neku domaću ili inostranu destinaciju, svoj automobil “naoružate” dodatnom opremom koja vam može pomoći da bezbjednije stignete do odredišta ili vam olakšati vrijeme dok čekate šlep službu i vatrogasce.

Prva asocijacija na zimsku opremu jesu zimske gume koje su, kada su “na snazi” vremenski uslovi kao što su sada. Pored njih, po našem Zakonu o bezbjednosti saobraćaja u obaveznu zimsku opremu spadaju i lanci, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka, koje na točkove svog automobila, kako je precizirano, možete staviti na putevima van gradskog područja, naravno, ako su na kolovozu snijeg ili led.

Međutim, zimske gume i lanci nisu jedina stvar koju treba imati na i u vozilu kada su ovakvi vremenski uslovi. Jer, kako savjetuju saobraćajni stručnjaci, u slučaju kvara ili zaglavljivanja automobila u snijegu, u prtljažniku četvorotočkaša potrebno je imati još nekoliko korisnih stvari.

Lopata, ručna četka, zimska odjeća, ćebe

Logično je da na put u zimskim uslovima krenete toplo obučeni ali uz zimsku odjeću i obuću preporučljivo je da u automobilu imate ćebe kako biste se dodatno ugrijali ako dođete u situaciju da morate da izađete iz vozila da stavite lance na točkove ili da, koliko toliko, raščistite put ispred sebe.

Zato, na put zimi ne krećite bez lopate. Mala lopata je sasvim dovoljna i njom možete raščistiti dio puta, a ona takođe pomaže i u čišćenju područja oko guma. Strugač za led svoju primjenu objašnjava samim imenom, a ručnom četkom možete ukloniti snijeg sa karoserije i prozora.

Pa onda i lampa i antifriz

Sljedeće na spisku jesu lampa, antifriz i mast za gumene zaptivke.

Naime, ako do kvara dođe kada nema dnevnog svjetla, a potrebno je da provjerite motorno ulje ili dopunite tečnost za pranje vjetrobranskog stakla u mraku, uvijek je važno imati baterijsku lampu, koja je korisna i ako treba da osvijetlite tamne prostore oko motora.

Zatrpani automobili iz Drvara su krenuli
FOTO: SRNA

Stručnjaci za saobraćaj savjetuju da uvijek imate i rezervnu flašu antifriza za sistem za pranje vjetrobranskog stakla.

Konačno, mjesto u prtljažniku automobila ostavite i za mast za gumene zaptivke, kako biste bili sigurni da u slučaju mraza možete da otvorite vrata automobila.

Nigdje bez prve pomoći i ostalih obaveznih stvari

Naravno, bez obzira da li je napolju plus 40 ili minus 10, na put ne krećite bez kompleta prve pomoći. Savjetuje se da komplet prve pomoći naročito ne zaboravljate tokom zimskih mjeseci, jer upravo zbog otežanih uslova na putevima odaziv hitne pomoći može biti spor.

Sem kompleta prve pomoći, u obaveznu opremu koju svaki automobil 365 dana u godini treba da ima spadaju i svijetloodbojni prsluk, sigurnosni trougao, rezervni točak i sajla ili uže za vuču.

Sve navedeno biće vam od koristi u ovakvim zimskim uslovima na putevima u našim krajevima.

S druge strane, preporučljivo je i da znate šta vam je od obavezne opreme za automobil potrebno ako putujete u inostranstvo, naravno uz zimske gume.

Za putovanje u inostranstvo negdje će vam uz obaveznu opremu trebati i protivpožarni aparat ili rezervne sijalice.

Austrija – trougao, prva pomoć, reflektujući prsluk EN 471

Slovenija – trougao, prva pomoć, reflektujući prsluk, rezervne sijalice

Hrvatska – trougao, prva pomoć, reflektujući prsluk, rezervne sijalice

Mađarska – prva pomoć, reflektujući prsluk, trougao

Drvar snijeg
FOTO: SRNA

Grčka – trougao, protivpožarni aparat i prva pomoć

Crna Gora – trougao, prva pomoć

Makedonija – trougao, prva pomoć

Njemačka – trougao, prva pomoć

Italija – trougao, reflektujući prsluk

Šta imati za preživljavanje dok se čeka šlep ili vatrogasci

Nekada, međutim, možda će vremenski uslovi biti takvi da ništa od dodatne opreme ne bude od pomoći i da će vam, na prime, jedini “izlaz” iz smeta biti da pozovete šlep službu, a prije njih i vatrogasce spasioce koji svake zime imaju nemali broj intervencija spašavanja vozača i putnika zaglavljenih u snijegu.

Dok se čeka na njihov dolazak koji nekada može potrajati i više sati, “za svaki slučaj” krajnje je preporučljivo da u automobilu imate vodu za piće i visokoenergetsku, dugotrajnu hranu, kao što su kikiriki, čokolada, suvo ili koštunjavo voće.

Poželjno je da sa sobom imate i automobilski punjač za mobilni telefon.

Pozovite pomoć, ne napuštajte vozilo i nikada nemojte zaspati

– Ukoliko vam radi mobilni telefon, odmah pozovite pomoć i pošaljite vašu lokaciju. Ukoliko je više osoba u vozilu koristite jedan telefon, ostale isključite, trebaće vam jer se baterije na niskim temperaturama dosta brzo prazne. Kada se jedan isprazni onda uključite sljedeći.

– Držite vozilo upaljeno 10-15 minuta na svakih sat vremena. Tako će vam gorivo potrajati a nećete se smrznuti. Ukoliko snijeg konstantno pada, povremeno izađite iz vozila i sklonite snijeg oko auspuha da vam se izduvni gasovi ne bi grupisali oko automobila i ulazili u njega.

– Nikada ne napuštajte vozilo ukoliko niste u blizini nekog drugog skloništa. Spasioci će uvijek prije naći automobil na ucrtanom putu nego vas zalutale negdje u šumi. Snijeg za nekoliko minuta može prekriti vaše tragove, vijavica vam može pokvariti orijentaciju u prostoru, možete pasti i izgubiti svijest, možete zalutati i izgubiti energiju usled pada telesne temperature.

– Ne smijete zaspati je ključni savjet, naročito ako ste sami u vozilu. Pjevajte, pričajte sami sa sobom, čitajte nešto. Ukoliko zaspite velika je vjerovatnoća da se nećete probuditi, prenosi Blic.

CATEGORIES
Share This