ŠTA JE STARIJE, KOKOŠKA ILI JAJE? Naučnici stavili tačku na pitanje svih pitanja
Naučnici sa Univerziteta u Ženevi, u Švajcarskoj, vjeruju da su pronašli odgovor na jedno od najstarijih filosofskih pitanja čovječanstva: šta je starije, kokoška ili jaje? Prema njihovim zaključcima, odgovor je, jaje.
Oni su proučavali jedinstveni jednoćelijski organizam nazvan “Chromosfera perkinsii”, otkriven u morskim sedimentima na Havajima još 2017. godine, ali koji, prema njihovim saznanjima, postoji na Zemlji već milijardama godina, mnogo prije pojave prvih životinja.
Tokom istraživanja, naučnici su primijetili da kada ćelija ovog organizma dostigne svoj maksimalni rast, ona se dijeli, ali zadržava originalnu veličinu, stvarajući kolonije više ćelija koje podsjećaju na embrionalni razvoj životinja. Ove kolonije opstaju tokom jedne trećine životnog ciklusa organizma i sadrže najmanje dva različita tipa ćelija, što je, prema riječima istraživača, izuzetno iznenađujuće za jednoćelijsku formu života.
Evoluirao tokom milion godina
– Radi se o jednoćelijskom organizmu, ali njegovo ponašanje pokazuje da su u njemu već prisutni procesi koordinacije i diferencijacije ćelija, mnogo prije nego što su se životinje pojavile na Zemlji – izjavila je profesorka biohemije Omajaa Dudin, koja je predvodila istraživanje.
Istraživači sa Univerziteta u Ženevi dodaju da je moguće da je ovaj jednoćelijski organizam evoluirao nezavisno tokom miliona godina, dok nije razvio sposobnost stvaranja embriona, piše Blic.
Otkriće bi moglo imati dalekosežne posljedice. Naučnici se nadaju da će rezultati istraživanja pružiti ključne uvide u analize fosila starih 600 miliona godina, koji sadrže strukture nalik embrionima i koji su već izazvali tradicionalne koncepcije o razvoju višećelijskog života.
Buka