Slučajno snimio ubistvo Kenedija i nikada se nije oporavio: Jezive scene su ga proganjale u snovima
Bio je 22. novembar 1963, kada je svet potresla vest da je u Dalasu ubijen američki predsednik Džon F. Kenedi. Reč je o jednom od najšokantnijih događaja u istoriji SAD, kojem su prisustvovali brojni svedoci.
Jedan od ljudi koji je stajao nadomak Elm ulice i posmatrao atentat bio je preduzetnik Abraham Zapruder, ukrajinski imigrant i Kenedijev obožavalac.
Najbolji pogled na kolonu
Zapruder je odlučio da snimi predsedničku povorku, ne sluteći šta će se dogoditi, kao i da će njegovo ime ostati upisano u istoriju, prenosi LadBible.
Ovaj preduzetnik je kamerom zabeležio atentat, odnosno trenutak kada su meci zasuli putnike u limuzini, i presudili Kenediju.
Zapruder je posmatrao dešavanja sa jednog uzvišenja u blizini Dejli Plaze. Iako nije jedini nosio kameru, imao je najbolji pogled na kolonu, što će kasnije njegovo ime učiniti veoma poznatim.
„Uhvatio“ ključni trenutak
Snimak u trajanju od 26 sekundi prikazuje prolazak kolone, a zatim trenutak kada se Kenedi hvata za vrat (pogođen hicem). Prva dama SAD, Džeki Kenedi, okreće se prema predsedniku i tada ga hitac pogađa u glavu.
Zapruder je “uhvatio” ključni trenutak atentata, pre nego što je pripadnik Tajne službe skočio na limuzinu, a vozač dao gas.
Njegov snimak je postao najvažniji dokaz u istrazi Vorenove komisije, koja je zaključila da je Li Harvi Osvald delovao sam, a preduzetnik je pozvan da svedoči na kasnijem suđenju Kleju Šou.
„Imao sam noćne more“
Veruje se da je Zapruder bio duboko pogođen Kenedijevim ubistvom, a štampa je pisala da su ga užasne scene proganjale u životu.
“Video sam to toliko puta. U stvari, imao sam noćne more. Scena bi dolazila svake noći, probudim se i vidim to”, kazao je pred Vorenovom komisijom.
On je predao film zvaničnicima, ali je istovremeno prodao prava za korišćenje uredniku LIFE časopisa, Diku Stoliju.
Prodaja snimka
“Zapruder je bio zabrinut da će film biti iskorišćen na način koji bi mu bio neukusan i užasan ako bi pao u pogrešne ruke. Mogli ste to da vidite, čovek je bio namučen”, kazao je kasnije Stoli.
Iako Zapruder nije odbacio mogućnost da zaradi od snimka, nije želeo da javnost vidi sav užas koji je lično doživeo. Iz tog razloga, postavio je uslov da sličica “313”, koja prikazuje smrtonosni pogodak u glavu, bude skrivena od javnosti.
Ovaj preduzetnik je umro 1970. godine od raka, pošto navodno više nikada nije koristio kameru. Zapruderov film se danas smatra jednim od najproučavanijih filmskih snimaka u istoriji.
(Telegraf.rs)