PADAJU U VODU RAZNE TEORIJE Da je Zemlja okrugla može se vidjeti iz Hrvatske, to pokazuje i snimak koji kruži mrežama

 PADAJU U VODU RAZNE TEORIJE Da je Zemlja okrugla može se vidjeti iz Hrvatske, to pokazuje i snimak koji kruži mrežama

Svaki put kada bura dune nad Istrom i pruži izuzetno dobru vidljivost jave se zanimljive rasprave o tome što se sve može vidjeti na italijanskoj strani Jadrana.

Naravno, tu su i brojni zagovornici teorija kako je Zemlja ipak ravna, a stoga se valja podsjetiti jednog snimka.

Na snimku nastalom iz Svetog Ivana od Šterne (300 m.n.v.) u uslovima savršene vidljivosti, nakon hladnog fronta, foto-aparatom Nikon P1000 (3000 mm optički zum) zabilježen je fascinantan prizor – panoramski točak u Italiji, smješten vjerovatno u Lido di Jesolu (ima ih više duž italijanske obale), udaljen oko 95 km vazdušne linije, prenosi Glas Istre.

Ono što je posebno zanimljivo jeste da se točak čini “odrezan” na pola, što je klasičan optički fenomen, koji se može objasniti zakrivljenošću Zemlje.

Ovaj videozapis pruža uvjerljiv dokaz da je naša planeta sferična uz pomoć jednostavnih fizičkih zakona i atmosferskih fenomena.

Iako bi zakrivljenost Zemlje na toj udaljenosti trebala sakriti točak, atmosferski uslovi, posebno refleksija svjetlosti, omogućili su da se gornji dio objekta vidi. Refleksija je savijanje svjetlosnih zraka dok prolaze kroz slojeve vazduha različitih temperatura i gustine, čime se objekt, koji je ispod horizonta, djelomično “podigne” i postaje vidljiv.

U ovom slučaju, vedro vrijeme i bura su dodatno omogućili jasnu vidljivost djela točka.

Refleksija je “izvukla” gornji dio panoramskog točka izvan horizonta, dok je donji dio ostao skriven ispod zakrivljenosti Zemlje.

Da je Zemlja ravna, panoramski točak  bi bio vidljiv cijeli, bez obzira na udaljenost. Međutim, činjenica da se točak čini “odrezanim” na pola potvrđuje zakrivljenost Zemlje.

Ovaj fenomen možemo primjetiti ne samo na panoramskom točku, već i na ostalim objektima na snimcima, kao što su neboderi, prenosi Telegraf.

CATEGORIES
Share This