Astronomi i astrofizičari bili su iznenađeni otkrićem australijskog teleskopa ASKAP – savršene sfere, milionima kilometara udaljene od nas, iz koje dolaze radio talasi.

Astronomi su zbunjeni savršenom sferom u dubinama svemira koja emituje radio talase
Novootkriveni objekat nazvan je Teleios, što na starogrčkom znači „savršen“. Ima prečnik od 157 svjetlosnih godina i može se otkriti samo radio teleskopima.
Objekat koji je detektovao radio-teleskop nalazi se unutar naše galaksije, ali je udaljen između 7.100 i 25.100 svjetlosnih godina od nas, a njegov prečnik je 157 svjetlosnih godina. Dakle, to je veoma veliki objekat, a naučnici vjeruju da se vjerovatno širi.
Čak i da mu se približimo, ne bismo ga mogli vidjeti.
U stvari, bilo bi ga teško nazvati objektom, jer je vidljiv isključivo putem radio valova, najdužeg dijela elektromagnetskog spektra.
Ostaje potpuno nevidljiv u rendgenskom, infracrvenom ili vidljivom spektru. To znači da čak i ako biste mu se fizički približili, ne biste ga mogli vidjeti.
Prema portalu Mail Online, misteriozni okrugli objekat sa „izvanrednom kružnom simetrijom“ ostavlja naučnike bez teksta. Nazvali su ga Teleios, što na starogrčkom znači „savršen“ ili „perfektan“, zbog njegovog upečatljivog oblika.
Ostatak supernove, mlada ili stara supernova ili zvjezdani mjehurić vjetra?
Naučnici iz Australije i Srbije, koji su prijavili otkriće, imaju nekoliko hipoteza o tome šta je tačno Teleios ili kako je nastao.
Izvještaj je objavljen na Arxiv serveru , gdje čeka pregled od strane nezavisnih stručnjaka.
Prva hipoteza kaže da bi to mogli biti ostaci supernove, zvijezde koja je eksplodirala. Međutim, Teleios ima izuzetno nizak površinski sjaj, što je neobično za ostatke supernove.
Stoga je također moguće da se radilo ili o mladoj supernovi, staroj manje od 1.000 godina, ili o starijoj, staroj više od 10.000 godina.
Međutim, u oba slučaja i ovo je upitno, jer je Teleios „previše pravilno okrugao“. Ostaci supernove su obično deformisani – osim ako se ne šire u izuzetno praznom dijelu svemira.
Treća hipoteza sugerira da bi to mogao biti „mjehur“ zvjezdanog vjetra. Zvjezdani vjetar je materijal koji emituje masivna zvijezda tokom svog životnog vijeka. Ovaj vjetar, zauzvrat, „odnosi“ okolne plinove i prašinu, stvarajući strukturu nalik mjehurićima.
Kako su istraživači rekli za The Conversation, Teleiosin oblik i izolacija nude rijetku priliku da se vidi sam početak eksplozije supernove, jednog od najmoćnijih događaja u svemiru.
„Iznenađujuće je da je Teleios zadržao svoj simetrični oblik uprkos starenju i rastu do tako velike veličine“, navode istraživači. Ovo ukazuje na to da na njega gotovo nije uticala okolina, što otvara mogućnosti za detaljnu analizu početnih uslova eksplozije.
N1