Washington Post: Ruska ekonomija može izdržati još nekoliko godina rata, sankcije je nisu srušile

Washington Post: Ruska ekonomija može izdržati još nekoliko godina rata, sankcije je nisu srušile

Washington Post (WP) je izvijestio da velika potrošnja Kremlja na rat protiv Ukrajine gura rusko ekonomiju u pregrijavanje, ali da zadržava dovoljno resursa da održi rat još nekoliko godina.

Novine primjećuju da je velika vojna potrošnja, uključujući visoke isplate vojsci, pridonijela privrednom rastu, kao i visokim platama i inflaciji, budući da su kompanije prisiljene uskladiti se s vojne plate kako bi privukle radnike.

„Rusija si može priuštiti finansiranje svog rata protiv Ukrajine još nekoliko godina, prema ekonomistima, zbog golemih prihoda od nafte i neuspjeha zapadnih sankcija, posebno ograničenja cijene nafte koju je postavila Grupa sedam zemalja, koja nije uspjela smanjiti ruske prihode od nafte“, pišu novine.

Ekonomija zemlje se pregrijava djelomično zato što Vladimir Putin nastoji nadomjestiti otprilike 20.000 vojnika izgubljenih mjesečno u ratu koji je u toku, na temelju podataka Instituta za proučavanje rata iz juna. Regionalni guverneri nudili su do sada neviđene bonuse za zapošljavanje kako bi privukli osoblje, a Belgorodska oblast je nedavno postavila novi maksimum, isplativši 31.200 dolara.

Sve veće vojne plate potiču brzi rast plata u Rusiji, stavljajući značajan pritisak na privatne kompanije koje se bore održati korak. Nedavno istraživanje Ruskog sindikata industrijalaca i poduzetnika pokazalo je da se 82,8% kompanija suočava s izazovima pri zapošljavanju osoblja. U međuvremenu, ruska Federalna državna služba za statistiku (Rosstat) izvijestila je o padu stope nezaposlenosti na 2,4 posto od juna..

Novine navode primjer oglasa za pakovanje Snickers čokoladica s platom od 4100 američkih dolara mjesečno, što je znatno iznad nacionalnog prosjeka od 763 dolara u 2023. godini.

Rosstat izvještava da su realne plate u Rusiji porasle za 12,9 posto na godišnjem nivou tokom prve polovine 2024., iako su nezavisni analitičari izrazili sumnju u te brojke. Naime, najniže plaćeni radnici doživjeli su najznačajniji porast, s porastom od 67 posto, kako su izvijestile nezavisne ruske novine The Bell u martu.

Putinov saveznik i jedan od najvećih ruskih poljoprivrednih oligarha, Alexander Tkachev, nedavno je požalio na visoke plate proizvođača mlijeka, koji su nekad primali male plate, a sada traže mjesečnu platu od 1550 američkih dolara.

Novine izvještavaju da se Sibir suočava s nedostatkom muškaraca vozača autobusa, što dovodi do zatvorenih ruta i dugih čekanja u redu, budući da vozači u vojsci mogu zaraditi znatno veće plate – čak dvostruko više. Kao odgovor na ovu kadrovsku krizu, Sergej Kuznjecov, načelnik malog sibirskog grada Novokuznjecka, predložio je formiranje „ženskog bataljona“ vozačica autobusa kako bi se riješio problem nedostatka.

U prošlosti se Rusija oslanjala na srednjoazijske migrante da popune radna mjesta s niskim primanjima; međutim, nakon terorističkog napada u trgovačkom centru Crocus City Hall, zemlja je deportovala desetine hiljada ovih radnika i uvela zabrane ulaska mnogim drugima. Izvještaj nezavisnih ruskih medija pokazuju da je značajan broj radnika migranata takođe bio mobilisan za borbu u ratu.

Klix

CATEGORIES
Share This