
Važan sporazum: Ukrajina i SAD potpisale ugovore o mineralima
Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su u srijedu sporazum o osnivanju investicijskog fonda za obnovu, saopštilo je američko Ministarstvo finansija, a Bloomberg news je izvijestio da su dvije države potpisale i sporazum o pristupu ukrajinskim prirodnim resursima.
Sporazum o pristupu ukrajinskim prirodnim resursima omogućit će SAD-u povlašten pristup novim investicijskim projektima za razvoj ukrajinskih prirodnih resursa, uključujući aluminij, grafit, naftu i prirodni gas, izvijestio je Bloomberg.
Dvije države su, kako navodi američko Ministarstvo finansija, u srijedu potpisale i sporazum o osnivanju investicijskog fonda za obnovu.
“Kao priznanje značajne novčane i materijalne podrške koju je narod Sjedinjenih Država pružio odbrani Ukrajine od ruske invazije punog obima, ovo ekonomsko partnerstvo pozicionira naše dvije zemlje da sarađuju i ulažu zajedno kako bi osigurali da naša zajednička imovina, talenti i sposobnosti mogu ubrzati ekonomski oporavak Ukrajine”, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Šta je stajalo u nacrtu sporazuma?
Iako se zasad službeno ne zna šta je obuhvaćeno sporazumom, ranije danas BBC i Kyiv Post objavili su da su imali uvid u nacrt.
Prema nacrtu, Ukrajina će zadržati puno vlasništvo nad svim sredstvima, uključujući rudna bogatstva. Mehanizam dijeljenja prihoda odnosi se isključivo na nove koncesije, a ne na postojeće ugovore.
U sporazum su uključeni prihodi iz sektora kritičnih minerala, nafte i gasa, ali državne kompanije poput “Ukrnafte” i dalje ostaju pod ukrajinskom kontrolom.
Ključna stavka – buduća vojna pomoć SAD-a
Fond će se koristiti za finansiranje obnove, a obje strane će u njega ulagati – uključujući i kroz buduću vojnu pomoć SAD-a, primjerice u obliku sistema protuzračne odbrane. To predstavlja značajnu izmjenu u odnosu na prethodnu verziju sporazuma.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nedavno je objavio da Kijev želi kupiti deset sistema Patriot, no zasad nije jasno hoće li ti sistemi biti obuhvaćeni ovim sporazumom.
Bez dugova, isključivo ulaganja
Kako je ranije naveo AFP, novi sporazum uključuje klauzule koje definiraju ulogu američkih ulaganja u razvoj strateških industrija i povezanih tehnologija kao dio dugoročne predanosti sigurnosti i miru u Ukrajini.
Sva sredstva iz sporazuma mogu se ulagati isključivo na teritoriji Ukrajine, ali prvi prihodi iz Fonda ne očekuju se najmanje deset godina.
Sporazum ne uključuje nikakve obaveze zaduživanja Ukrajine prema SAD-u, što je pitanje koje je ranije izazivalo kontroverze, pogotovo nakon neutemeljene Trumpove tvrdnje da je Washington od početka totalne invazije Kijevu dao 350 milijardi dolara pomoći, što je u cijelosti demantirano.
“Sporazum osigurava ravnopravnost partnera. Osnovat će se investicijski fond za ulaganje u obnovu”, rekao je jedan ukrajinski zvaničnik.
Izvor AFP-a također je naglasio da se sporazum ne odnosi na nikakva dugovanja za raniju pomoć.
N1