TURSKA, IZRAEL I AMERIKA TRLJAJU RUKE: Džihadisti se približavaju ključnoj ruskoj vazdušnoj bazi u Siriji (VIDEO)
DŽIHADISTIČKE paravojne snage koje podržava turska država postigle su napredak u svojoj tekućoj ofanzivi na sirijsku teritoriju, stavljajući svoje snage bliže glavnom ruskom prekomorskom vojnom objektu, odnosno vazdušnoj bazi Hmejmim u sirijskoj guverniji Latakija.
Džihadističke grupe koje deluju pod turskom zaštitom u sirijskoj provinciji Idlib pokušale su da izvrše napade na objekat više puta i sa različitim stepenom uspeha, ponekad koristeći bespilotne letelice, ali krajem 2010-ih takođe koristeći artiljerijsku opremu u uspešnijim napadima „udri i beži“.
Džihadisti koji deluju u okviru organizacija kao što su Front Al Nusra i Islamska partija Istočnog Turkestana oslanjaju se u velikoj meri na tursku materijalnu podršku i zaštitu za svoje operacije, i imali su velike koristi od turske vazdušne i artiljerijske podrške, kao i od izraelske vazdušne podrške tokom sukoba sa sirijskom vojskom u prošlosti. Oni su u skorije vreme podržani raspoređivanjem ukrajinskih specijalnih snaga i savetnika, pri čemu su ukrajinski specijalisti stavili poseban akcenat na obuku milicija u ratu sa dronovima kako bi efikasnije gađali ruske i sirijske snage.
Prekid ili okončanje ruskih vazdušnih operacija u vazduhoplovnoj bazi Hmejmim bio bi veliki uspeh za džihadističke grupe i mogao bi biti ključni pokretač daljeg napretka u Siriji, pošto je objekat bio centralni deo ruske vazdušne kampanje za podršku snagama sirijske vlade. Neutralizacija objekta bi takođe bila od velike koristi ne samo za ukrajinske interese, već i za interese Izraela zbog uloge koju su ruska vojna sredstva imala u presretanju izraelskih napada na sirijske ciljeve u prošlosti.
Primarni korisnik bi, međutim, bio primarni sponzor džihadista, naime Turska, koja se, pored svojih NATO saveznika, dugo protivila tome da Rusija zadrži bilo kakvu vrstu vojnog prisustva na Bliskom istoku. Pre otvaranja vazdušne baze Hmejmim u avgustu 2015. godine, sve strane vazdušne baze u regionu pripadale su članicama NATO-a. Činjenica da je baza služila i kao baza za isporuku ruskog naoružanja Africi, i kao baza za operacije bombardera i borbenih lovaca MiG-31, koje ostavljaju južni bok NATO-a izloženim, dodatno povećava značaj za turske i zapadne interese videći da je neutralisana.
Ruski borbeni avioni bazirani u vazduhoplovnoj bazi Hmejmim bili su uključeni u višestruko presretanje američkih aviona koji su narušili sirijski vazdušni prostor.
Ovo je uključivalo višestruka veoma bliska presretanja američkih bespilotnih letelica MQ-9 Reaper iznad Sirije u leto 2023. godine, od kojih je jedan 23. jula prouzrokovao da avion američkog vazduhoplovstva ozbiljno ošteti svoj propeler nakon što je lovac Su-35 ispustio ic mamce. Objekat se tako suprotstavljao ciljevima džihadističkih grupa koje podržava Turska, Turske, Sjedinjenih Država i Izraela, jer ometa napore sve četiri strane da pokrenu operacije na teritoriji Sirije protiv interesa sirijske države.
U objektu su smešteni lovci Su-24M, Su-27SM2/3, Su-30SM, Su-34, Su-35 i Su-57, među širokim spektrom drugih vazduhoplovnih sredstava. Iako predstavlja veliki udarac za Rusiju, ne očekuje se da će uništavanje tog objekta u potpunosti okončati ruske operacije u Siriji, jer su lovci i helikopteri koji se tamo nalaze prethodno raspoređeni u druge objekte u Siriji. Primeri uključuju raspoređivanje Su-35 na aerodrom Kamišli i raspoređivanje jurišnih helikoptera Mi-24P u vazdušnu bazu Šajrat.
Dok je vazduhoplovna baza Hmejmim snažno ojačana protiv napada dronova i iz vazduha, njena odbrana od kopnenog napada je ograničenija.
militarywatchmagazine.com