Šta se dešava: Grčku od jutros pogodilo više od 50 zemljotresa
Grčku je od jutros, od sedam časova po našem vremenu, pogodilo više od 50 zemljotresa jačih od tri stepena po Rihteru.
Kako javljaju grčki seizmolosi, u posljednjih 48 sati, zabilježeno je čak više od 200 podrhtavanja tla… Najviše ih je zabilježeno na području Dodekaneza, a treslo se i ostrvo Santorini.
Brojni potresi zabilježeni su u oblasti između ostrva Santorini i Amorgos, sa maksimalnom jačinom od 4,5 stepeni po Rihteru.
Nadležne vlasti su u stanju pune pripravnosti zbog ove pojačane seizmičke aktivnosti.
Prema riječima profesora geofizike sa Aristotelovog univerziteta u Solunu Kostasa Papazahosa i predsednika Organizacije za antiseizmičko planiranje i zaštitu (OASP) profesora Efthimiosa Lekasa trenutna seizmička aktivnost u oblasti ostrva Anidro posljedica je podmorskih rasjeda i nije povezana sa vulkanskom aktivnošću.
Kao preventivne mjere, odlučeno je da škole na ostrvima Santorini, Anafi, Ios i Amorgos danas budu zatvorene.
Građanima se savjetuje da izbjegavaju velika okupljanja u zatvorenim prostorima, prilazak napuštenim zgradama, boravak u lukama Amoudi, Armeni, Korfos i Staroj luci Fira, te da uklone potencijalno opasne elemente sa svojih objekata i isprazne bazene.
Takođe, preporučuje se oprez prilikom kretanja, posebno na područjima sa strmim nagibima gdje postoji rizik od klizišta.
U narednim satima, na Santoriniju se očekuje dolazak profesora Papazahosa i Lekasa radi daljeg praćenja situacije.
Najgori scenario koji naučnici razmatraju jeste mogućnost potencijalno razornog zemljotresa jačine šest stepeni Rihtera, prenosi Telegraf.
Prema riječima iskusnog istraživača, seizmička aktivnost u ovom području je vulkansko-tektonska i povezana je sa aktivnim rasjedom koji se prostire od Amorgosa do ostrva Hristijana.
Prema trenutnim procjenama, zemljotres ne bi trebalo da premaši jačinu od šest stepeni, a šanse za ozbiljna razaranja su ograničene.
“Novije zgrade, izgrađene prema važećim antiseizmičkim propisima, neće imati većih problema. Međutim, starije građevine su osjetljivije. Zemljotres od šest stepeni ne bi trebalo da ima katastrofalne posljedice”, ističu stručnjaci.
Iako naučnici pomno prate situaciju, poručuju da trenutno ne postoji neposredna opasnost od vulkanske erupcije.
“Santorinijev vulkan je u blagoj fazi pobuđenosti, dok se Kolumbo i dalje smatra neaktivnim”, kazao je stručnjak.
BUKA