Visoki troškovi energije, slaba globalna potražnja, inicijativa za ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika i rastuća konkurencija iz Kine postavljaju egzistencijalna pitanja za njemački ekonomski i industrijski model, koji je izvozno orijentisan. Direktori velikih kompanija traže sve veću podršku od vlade.
– Posebno moramo da se borimo za industriju ovdje u Njemačkoj. Nemačka je industrijska zemlja – rekao je Šolc u govoru u parlamentu, uz napomenu da je ključno pitanje kako da se obezbijedi jeftina energija.
Njemačka je prošle godine pristala da smanji porez na električnu energiju na minimalni nivo dozvoljen zakonom EU za sve proizvodne firme, kao i da podigne i produži na pet godina nadoknadu koju prima 350 kompanija koje se takmiče na međunarodnom nivou i za koje postoji najveći rizik da će se preseliti.
Međutim, Šolc je istakao do sada nije dovoljno kompanija imalo koristi od takvih mjera.
On je kritikovao odluku EU da uvede carine na električne automobile kineske proizvodnje, rekavši da je 17 država skeptično, kao i svi čelni ljudi proizvođača automobila sa kojima je razgovarao.
– Moj zahtjev je da postignemo dogovor između Kine i EU – naveo je njemački kancelar.
Šolc je napomenuo da Nemačka treba da razgovara i o tome kako da podstakne druge sektore, pored industrijskog, te ukazao da nijedna od velikih svjetskih kompanija – “Epl”, “Majkrosoft”, “Amazon”, “Meta”, “Open AI” – nije ni njemačka, niti evropska.
Agencije