Austrijske vlasti proglasile su provinciju Donja Austrija, u kojoj se nalazi Beč, područjem katastrofe. Ova oblast smještena je na granici sa Češkom i Slovačkom.
Rijeke su probile korita od Poljske do Rumunije nakon olujnih kiša koje je donijela oluja “Boris”.
Poplave u dijelovima Češke i Poljske najgore su u posljednje tri decenije.
U Češkoj četvrtina miliona domova ostala je bez struje zbog vjetra i kiše.
Češka policija saopštila je da traga za tri osobe koje su bile u automobilu koji je pao u rijeku Staržič nedaleko od mjesta Lipova Laznje, 235 kilometara istočno od Praga.
Mještani kažu da je ovo najgora poplava do sada.
– Ovo što sada vidite je gore nego 1997, a ne znam šta će se dogoditi jer je moja kuća pod vodom i nisam siguran da ću se ikada u nju vratiti – rekao je Pavel Bili, mještanin Lipove Laznje.
Češki meteorološki biro saopštio je da je više od 100 milimetara kiše palo noćas, a oko 450 milimetara od srijede uveče.
Kiša se očekuje i danas i sutra.
U Poljskoj je jedna osoba poginula u okrugu Klocko, koji je najgore pogođen u zemlji.
Vatrogasne službe u ovom regionu evakuisale su jutros 1.900 ljudi, a mnogi putevi su neprohodni.
U Budimpešti se očekuje da će vodostaj Dunava premašiti 8,5 metara, čime se bliži rekordu od 8,91 metar, koliki je bio 2013. godine.
Kiše i dalje padaju u Mađarskoj, Slovačkoj i Austriji.
Gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačonj rekao je da se očekuju najgore poplave u posljednjih nekoliko godina, ali da je Budimpešta spremna.
U Rumuniji su vlasti saopštile da je situacija počela da se smiruje nakon što je poplava odnijela živote pet ljudi i oštetila oko 5.000 kuća.
Poplave su pogodile sela i gradove u sedam okruga širom istočne Rumunije, a trenutno se traga za dvije nestale osobe.
Agencije