Tramp sada čeka da zvanično uđe u Bijelu kuću kako bi se sastao sa Putinom, a odluka o tome može biti donijeta već 21. januara.
Evo šta do sada znamo o sastanku u koji će biti uprte oči svijeta.
Još kada je postao predsjednički kandidat republikanaca, Tramp je poručio da je on čovjek koji može da okonča rat u Ukrajini, i to za samo 24 sata.
To je bila jedna od osnovnih premisa njegove kampanje, a čini se da je u akciju krenuo prije inauguracije koja je zakazana za 20. januar. Sada postoje četiri ključna pitanja kada je riječ o sastanku Tramp-Putin, a odgovor na svako od njih će ući u istoriju.
Tramp je nedavno rekao da Putin želi da se sastane sa njim, kako bi razgovarali o ratu u Ukrajini.
Majk Volc, čovjek kog je izabrani predsjednik SAD imenovao za savjetnika za bezbjednost, rekao je da bi uskoro moglo da dođe do organizacije telefonskog razgovora Putina i Trampa.
Prema njegovim riječima, sastanak je pitanje nedjelja, ako ne i dana. Iako se u početku spekulisalo da do susreta dvojice lidera može doći čak i prije Trampove inauguracije, on je poručio da će na tome raditi kada stupi na dužnost predsjednika SAD.
– Pa, postoji samo jedna strategija i ona zavisi od Putina. Ne mogu da zamislim da je previše oduševljen načinom na koji je sve prošlo jer ni njemu nije baš najbolje išlo. Znam da on želi da se sastane, i ja ću se sastati s njim vrlo brzo. Učinio bih to i ranije, ali… moram prvo da uđem u kancelariju. Za neke stvari moraš biti u Bijeloj kući – rekao je Tramp i tako je riješeno bar pitanje da li će do susreta doći prije ili poslije 20. januara.
Drugo veliko pitanje koje se postavlja je: šta o tome misli Putin?
Putin spreman, ali nije tražio susret sa Trampom
Sam predsjednik Rusije se nije naročito oglašavao na ovu temu, već to čini njegov portparol Dmitrij Peskov. Rusija je, prema njegovim riječima, otvorena za sastanak, ali da će konkretni koraci biti preduzeti kada Tramp položi zakletvu.
– Potrebna nam je zajednička želja i politička spremnost da se uključimo u dijalog. Vidimo da i Tramp iskazuje svoju spremnost da probleme rješava dijalogom. Pozdravljamo to. Kremlj shvata da postoji obostrana spremnost za sastanak, ali izgleda da će stvari početi da se dešavaju nakon što Tramp uđe u Ovalni kabinet – poručio je Peskov.
On, međutim, nije mogao da potvrdi da je Putin već zatražio sastanak sa Trampom, kao što je izabrani predsjednik Amerike rekao prošlog četvrtka.
Treće pitanje na koje nemamo odgovor je: gdje će sudbonosni susret biti organizovan?
3 zemlje žele da budu domaćin sastanka
Kada je postalo jasno da će Tramp i Putin uskoro morati da se sastanu, mnoge zemlje su počele praktično da se nude da organizuju samit u koji će gledati cijeli svijet i koji će zasigurno ući u istoriju.
Prva je to učinila Švajcarska.
– Nakon samita u Birgenštoku, Ukrajina, Rusija i SAD su redovno obavještavane o našoj spremnosti da podržimo diplomatske napore kako bi se uspostavio mir – kazao je šef pres službe švajcarskog Ministarstva spoljnih poslova Nikola Bido.
U ovoj zemlji je već održan samit o miru u Ukrajini, na koji Rusija nije pozvana.
Potom je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić istakao spremnost Srbije da bude domaćin sastanka.
– Srbija je zainteresovana da bude mjesto susreta predsjednika Rusije i predsjednika Amerike. Srbija je suštinski van oba bloka, dakle i NATO-a i ODKB-a, suštinski samostalna i nezavisna zemlja, u potpunosti pripremljena da garantuje punu bezbjednost obojici predsjednika. Istovremeno, to je zemlja u kojoj je predsjednik Tramp imao najveću podršku u čitavoj Evropi. Ne postoji ni jedna zemlja koja može sa Srbijom da se poredi postepeno u podršci predsjedniku Trampu, nijedna. Dakle, ne pričamo o liderima, kojih je bilo i ovakvih i onakvih, već pričamo o podršci naroda u cjelini. I sa druge strane, to je zemlja u kojoj je predsjednik Putin i dalje veoma, veoma popularan. Tako da, ja mislim da je to mjesto na kugli zemaljskoj koje bi jednom i drugom izuzetno odgovaralo – poručio je Vučić.
Ubrzo je iz još jedne evropske zemlje stigla ista ponuda.
Potpredsednik slovačkog parlamenta Andrej Danko rekao je da je Slovačka spremna da organizuje sastanak predsjednika Rusije Vladimira Putina i novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa.
– Mislim da dolazi mir, a tamo gdje žive ruski ljudi biće Ruska Federacija. Ova pozicija nije sporna, ali je potreban dijalog između Trampa i Putina – rekao je Danko za “Izvestiju”.
Prema njegovim riječima, sastanak Putina i Trampa mogao bi da se održi u Bratislavi.
– Mislim da je to moguće. Volio bih da se ovaj sastanak održi u Bratislavi, ali vidjećemo kako će biti – rekao je on.
Iako formalna organizacija sastanka još nije počela, Peskov je rekao da “mnoge zemlje izražavaju spremnost da budu platforma potencijalnih pregovora između Putina i Donalda Trampa, ali da je suviše rano govoriti o tome”.
Tako dolazimo i do četvrtog važnog pitanja: šta će biti teme sastanka?
Šta se desilo na poslijednjem sastanku Putina i Trampa
Predsjednici Rusije i Amerike posljednji put su se sreli u Helsinkiju 2018. godine. Tada je održan samit Rusija-Sjedinjene Američke Države, a domaćin je bio predsjednik Finske Sauli Niniste.
Tokom zajedničke konferencije za medije, Tramp nije želio da prihvati informacije o ruskom miješanju u izbore u Americi 2016. godine, što je izazvalo buru u Americi.
Mnogi strani posmatrači okarakterisali su samit kao priliku za Putina da zacementira svoj status nadmoćnijeg kada je riječ o odnosu sa Trampom, što je on, po mišljenju mnogih, i učinio.
Kada je riječ o samom Helsinkiju, on je i ranije bio ključna lokacija za spoljnopolitičke sporazume. Tamo je 1975. godine potpisan Helsinški sporazum, nakon niza sastanaka koji su imali za cilj da smanje tenzije između zapadnog i sovjetskog bloka tokom Hladnog rata.
Pretpostavlja se da će glavna tema narednog sastanka Putin-Tramp biti rat u Ukrajini, ali i brojne sankcije koje je Amerika uvela Rusiji, kao i istorijski loši odnosi dvije svjetske sile, piše Blic.