Evropskim morima trenutno plovi najviše NATO brodova

Evropskim morima trenutno plovi najviše NATO brodova

Evropskim morima ovih dana plovi najveća koncentracija NATO-ovih pomorskih snaga, čak pet udarnih grupa nosača aviona iz četiri zemlje članice patroliraju Jadranom, Mediteranom, Sjevernim morem i Engleskim kanalom, u sklopu operacija odvraćanja koje, prema savezu, demonstriraju njegovu sposobnost projekcije vojne moći i pružanja brze pomoći saveznicima.

Najveći i najmoderniji nosač aviona na svijetu, američki USS Gerald R. Ford, trenutno je usidren u Stokes Bayu u Portsmouthu. Nakon što je proteklih sedmica učestvovao u vježbama sa savezničkim brodovima iz Njemačke, Kanade i Španije.

Britanski nosač HMS Queen Elizabeth isplovio je iz Portsmoutha 10. ovog mjeseca za Sjeverno more, gdje će provoditi vježbe s novim F-35B avionima. No riječ je o dijelu šireg raspoređivanja snaga u sklopu operacije Op Achillean, radi obezbjeđivanja sigurnosti u Evropi u svjetlu rata u Ukrajini.

Nosač USS George H.W. Bush, koji je ovaj mjesec pristao u Split, još je na Jadranu, odakle svojim avionima može pokrivati cijelo područje istočne Evrope. Proteklih je sedmica odašiljao zračne ophodnje odvraćanja iznad Poljske i Rumunije.

Francuski nosač Charles de Gaulle iz svoje je matične luke u Toulonu isplovio 15. ovog mjeseca. Trenutno je u jugoistočnom dijelu Sredozemnog mora. Odakle u sklopu misije Antares takođe provodi operacije odvraćanja na istočnim granicama NATO-a te pruža vazdušnu podršku u protivterorističkim operacijama na Bliskom istoku.

Italijanski ITS Cavour isplovio je iz svoje matične luke Taranto početkom prošlog mjeseca i proteklih je sedmica učestvovao u međunarodnoj vježbi Mare Aperto 22-2 s pomorskim snagama Francuske, Njemačke, Španije i Sjedinjenih Država, u sklopu koje su simulirali desantne operacije, uklanjanje mina, protupodmorničko ratovanje, protuzračnu odbranu i borbu protiv površinskih brodova.

Najmoćniji brodovi mornarice

Nosači aviona najveći su i najmoćniji brodovi u svakoj mornarici koja ih ima u svojem inventaru. Samo osam svjetskih država posjeduje nosače aviona koji su opremljeni barem jednom eskadrilom mlažnjaka – Španija, Rusija i Francuska imaju svaka po jedan, Ujedinjena Kraljevina, Italija, Indija i Kina po dva, a Sjedinjene Države imaju 11. Samo SAD i Francuska imaju nosače na nuklearni pogon. A prvi kineski tek je u fazi razvoja.

Bili oni nuklearni ili konvencionalni, nosači su oružje koje državama koje ih imaju omogućuje da projektuju svoju moć gotovo bilo gdje na svijetu. Riječ je o plovećim vojnim vazdušnim bazama koje se prema međunarodnim zakonima mogu približiti na 12 nautičkih milja (22,2 kilometra) od obale bilo koje države – do same granice teritorijalnih voda.

Raketne krstarice, razarači i podmornice mogu lansirati krstareće projektile i njima gađati kopnene mete. Ili druge brodove protubrodskim projektilima. No, eskadrile mlaznih aviona na nosačima omogućavaju izvedbu brojnih ključnih vojnih operacija. Ne samo zaštitu flote, napad na druge brodove ili kopnene mete, nego i postizanje vazdušnenadmoći ili blisku podršku kopnenim snagama.

Nosači aviona šalju i političku poruku. Služe kao vidljiva prisutnost pojedine države na odabranim kriznim žarištima i služe ponajprije za odvraćanje i odašiljanje poruka upozorenja.

Prisutnost suparničkog nosača aviona dovoljna je da natjera vlade i mornarice da pažljivije razmatraju svoje planove koji bi se mogli kositi s ciljevima vlasnika nosača.

Vrlo snažna poruka upozorenja Rusiji

Stoga je prisutnost čak pet nosača NATO-ovih država u Evropskim morima trenutno vrlo snažna poruka upozorenja Rusiji. I signal zajedništva država u savezu.

Njihov je cilj, zajedno s kopnenim snagama NATO-a u Poljskoj i Rumuniji, odvratiti Rusiju od razmatranja upada u zračni prostor država članica NATO-a. Kao i upozoriti na mogućnost brzog i odlučnog odgovora u slučaju eskalacije sukoba.

Iako je svih pet udarnih grupa nosača u Evropi na različitim misijama, NATO na njihovu prisutnost gleda kroz prizmu prilike za daljnje uvježbavanje saradnje i koordinisanja akcija. George H.W. Bush je pod izravnom komandom NATO-a, a ostali nosači pod komandom svojih matičnih država.

U nadolazećim sedmicama očekuje se da će njihove udarne grupe učestvovati u zajedničkim aktivnostima.

“Ovi nosači provode odvraćanje i pomažu da se naše pomorske linije komunikacije održe otvorenima” rekla je portparol NATO-a Oana Lungescu.

“Naša snaga šalje jasnu poruku da će NATO braniti svaki pedalj teritorija svojih saveznika.”

(Raport.ba   Foto:Profimedia)

CATEGORIES
Share This