
Drastično poskupjele boravišne takse u Grčkoj
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je danas da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomjernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva, dok su boravišne takse u Grčkoj ove godine povećane do tri puta i za apartmane se dnevno plaća između 1,5 do dva evra, umjesto 50 centi po smještajnoj jedinici, a za hotele u zavisnosti od kategrije od četiri do 10 evra.
Seničić je za Tanjug rekao da su se ova dva grčka ostrva za uvođenje jednokratne takse odlučula zbog takozvanog prekomjernog turizma.
„To je kada preveliki broj turista dolazi i opterećuje lokalno stanovništvo povećanjem cena životnih uslova, pre svega iznajmljivanja stanova, nekretnina, pa i drugih troškova koje trpi lokalno stanovništvo. U Grčkoj je to potpuno jasno, da su se dva ostrva izdvojila u svemu tome – Mikonos i Santorini. Na njima nema puno srpskih turista, imamo povremeno pojedinačne manje grupe ili individualne turiste i to neće u nekoj velikoj meri uticati na odlazak naših ljudi“, naveo je Seničić.
Dodao je da tih 20 evra predstavlja jednokratnu taksu za ulazak na ova ostrva u toku sezone, a to se radi da bi se smanjio broj zainteresovanih koji će doći na ta mjesta.
„Jer su ta ostrva do te mere posećena da jednostavno ni komunalne službe na tim ostrvima ne mogu da očiste za tako velikim brojem turista. S druge strane, podižu se cene usluga, ugostiteljskih usluga, usluga stanovanja, života i generalno lokalno stanovništva je zbog toga nezadovljno“, istakao je Seničić.
Dodao je da toga ima i na drugim mjestima, a najbolji primjer su Venecija i Barselona.
„U Veneciji imamo takođe jednokratnu taksu koja se plaća pet evra, pa se sad pominje da će biti 10 i 15 evra u sezoni i to je takođe sa idejom da se smanji broj dolazaka tokom letnjih meseci“, istakao je on.
Kad je reijč o Barseloni, Seničić kaže da je tu malo drugačija situacija.
„Ogroman broj turista je doveo do toga da su cene nekretnina za iznajmljivanje skočile u nebesa, što utiče naravno na život lokalnog stanovništva. Cene svih usluga u Barseloni, počevši od najosnovnijih namirnica u prodavnicama, pa do ugostiteljskih usluga su veće i do 30 odsto nego u ostatku Španije i to naravno utiče na život lokalnog stanovništva koje se pobunilo“, rekao je on.
I pored tih taksi, kako kaže Seničić ta mjesta i dalje posjećuje veliki broj turista.
Kada je riječ o boravišnim i ekološkim taksama u Grčkoj, Seničić je rekao da su one uvedene ranije sa idejom da se taj novac usmjeri kao eventualna pomoć ljudima koji su ostali bez imovine u požarima i poplavama, ali i za izgradnju infrastrukture u ovoj zemlji.
„I te takse su povećane, kada je reč o hotelima – od dva do 10 evra su takse na dnevnom nivou, po jednoj smeštenoj jedinici, po jednoj sobi i to zavisi od kategorije hotela. Za najskupije hotele, sa pet zvezdica, ta taksa iznosi 10 evra dnevno za celu sobu, ne po osobi. Za 10 dana boravka iznosi 100 evra. Ali ako znamo da je prosečna cena u tom hotelu oko 1.600 evra, onda ne verujem da će ta taksa baš uticati mnogo da neko odustane da putuje“, objasnio je Seničić, prenosi Tanjug.
Ista je stvar u hotelima sa tri zvjezdice, kaže Seničić, gdje je taksa dnevno do četiri evra.
Kad je riječ o apartmanima, to je uobičajena boravišna i ekološka taksa koja je bila 50 centi do prošle godine po jednom apartmanu dnevno.
„Ove godine je to tri puta poskupelo, ali opet to nisu veliki iznosi. Dakle, 1,5 evro dnevno do dva evra, u zavisnosti od mesta gde se nalazi turista. Od 15 do 20 evra za 10 dana boravka u apartmanu“, dodao je on.
Govoreći o letnoj sezoni, Senčić je rekao da je i ove godine tradicionalno najveće interesovanje za Grčku.
Nezavisne