
Dramatična najava na kineskoj državnoj TV: ‘Predstavljamo Jiu Tun!‘; Vojni analitičari: ‘Sada se mijenjaju pravila igre‘
Kina je predstavila zastrašujuće novo oružje iz svoje sve moćnije zračne flote – matičnu letjelicu navodno sposobnu u samo nekoliko sekundi lansirati čak 100 kamikaza dronova.
Nazvana Jiu Tun, što u prijevodu znači “Nebeska visina”, ova golema bespilotna letjelica (UAV) ima raspon krila od 25 metara i autonomiju leta od 12 sati – više nego dovoljno da izazove razaranje nad Tajvanom, Japanom ili čak američkim bazama diljem Pacifika, tvrde u Kini.
Prema izvješću državnih medija tijekom vikenda, četvrti prototip ovog visokotehnološkog drona upravo je završio fazu strukturne montaže i sada prolazi kroz završnu fazu instalacije i testiranja. Prvi probni let očekuje se već idućeg mjeseca, u sklopu sve agresivnijeg kineskog plana jačanja zračnih snaga – što je potez koji će zasigurno izazvati zabrinutost u Washingtonu i uzdrmati sigurnosnu arhitekturu u Aziji.
Razvijen od strane tvrtke Shaanxi Unmanned Equipment Technology, Jiu Tun je prvi put javnosti prikazan na najvećoj kineskoj zrakoplovnoj izložbi – Zhuhai Air Show – u studenom prošle godine. No, posljednja verzija letjelice, tvrde insajderi, daleko je moćnija i opasnija.
Ova bespilotna grdosija navodno može nositi do šest tona opreme – od streljiva do sofisticiranih nadzornih sustava – i ima domet veći od 7.000 kilometara. No ono što Jiu Tun zaista čini jedinstvenim je sposobnost ispaljivanja rojeva kamikaza dronova.
Snimke koje su objavili državni mediji prikazuju letjelicu kako u simulaciji lansira na desetke dronova u koordiniranom udaru. Stručnjaci upozoravaju da bi takvi napadi u rojevima bili gotovo nemogući za obraniti se – neprijateljske obrambene sustave jednostavno bi pregazila njihova brojnost i brzina.
Mijenja pravila igre
Vojni analitičari tvrde da bi ova taktika mogla potpuno promijeniti pravila igre u slučaju sukoba oko Tajvana – rojevi dronova mogli bi navodno prikupljati obavještajne podatke, ometati komunikaciju ili izvoditi precizne udare na ciljeve.
No, Jiu Tun nije samo leteća tvornica dronova – ujedno je i naoružana platforma koja, tvrde, može nositi krstareće projektile i rakete zemlja-zrak srednjeg dometa poput PL-12E, čime dodatno učvršćuje svoju poziciju kao višefunkcionalna prijetnja.
Letjelica je, tvrde, dizajnirana da leti na velikim visinama, izbjegavajući radare i mnoge kopnene obrambene sustave – pravi nevidljivi grabežljivac za moderno ratovanje, ističu državni mediji.
Predstavljanje Jiu Tua dolazi u trenutku kada dronovi sve više dominiraju suvremenim ratištima.
U Ukrajini, mali dronovi s FPV kamerama odgovorni su za čak 80% ruskih gubitaka, prema tvrdnjama američkog kongresmena Patta Harrigana.
Utrka u naoružanju
Kina, odlučna da zadrži tehnološki primat, ulaže ogromna sredstva u razvoj dronova. Početkom godine testirala je TP1000, bespilotni transportni dron koji navodno može prenijeti više od jedne tone tereta. Njeni dronovi WZ-7 i TB-001 Škorpion već patroliraju iznad spornog Južnokineskog mora i Tajvanskog tjesnaca.
Stručnjaci vjeruju da je Jiu Tun kineski odgovor na američke dronove RQ-4 Global Hawk i MQ-9 Reaper – ali s jednim zastrašujućim dodatkom: sposobnošću lansiranja rojeva, što mu daje prednost u zračnim sukobima novog doba.
Ova objava dolazi nakon što je u ožujku objavljeno da Kina planira povećati svoj vojni proračun za 7,2 posto, u jeku trgovinskog sukoba s Amerikom oko tarifa koje je ponovno uveo Donald Trump.
U jeku sve većih globalnih napetosti, i Washington i Peking najavljuju spremnost na otvoreni sukob.
Agencije