Doktorica u Gazi u izraelskom napadu izgubila devetero djece, nastavila raditi u bolnici

Doktorica u Gazi u izraelskom napadu izgubila devetero djece, nastavila raditi u bolnici

Dr. Alaa al-Najjar, specijalistica pedijatrije i doktorica u hitnoj službi bolnici Nasser Medical Complex na jugu Pojasa Gaze, juče je doživjela nezamislivu tragediju, izgubila je devetero svoje djece u izraelskom zračnom napadu.

Ministarstvo zdravstva Gaze potvrdilo je da su tijela sedmero njezine djece, većinom teško opečena, dovezena upravo u bolnicu u kojoj radi.

Najstarije dijete imalo je 12 godina, najmlađe tri. Još dvoje djece, sedmomjesečna beba i dvogodišnjak, ostali su zatrpani pod ruševinama. Samo jedno dijete je preživjelo, s teškim povredama. Ranjeni su i suprug dr. Najjar te njihov 11-godišnji sin Adam, koji je trenutno na liječenju.

Izraelski zračni udar pogodio je njihovu porodičnu kuću u Khan Younisu. Civilna zaštita Gaze objavila je snimke koje prikazuju spašavanje ranjenih i izvlačenje tijela djece iz ruševina. Izraelska vojska saopćila je da su ciljali „osumnjičene osobe“ koje su djelovale u blizini njihovih trupa i da istražuju navode o civilnim žrtvama.

Direktor Civilne zaštite Gaze Munir al-Barsh objavio je imena ubijene djece: Yahya, Rakan, Raslan, Gebran, Eve, Rival, Sayden, Luqman i Sidra. Njihov otac je u jedinici intenzivne njege.

Uprkos tragediji, dr. Najjar je nastavila raditi u bolnici, povremeno obilazeći ranjenog sina i supruga. Ljekar Ahmad al-Farra potvrdio je da su obojica prošli operacije. Visoki zvaničnik Ministarstva zdravstva Youssef Abu al-Reesh izjavio je da je zatekao dr. Najjar kako sabrano i dostojanstveno prihvata gubitak, izgovarajući tihe molitve.

Član porodice Youssef al-Najjar u izjavi za AFP zavapio je: „Molimo sve države, međunarodnu zajednicu, Hamas i sve frakcije da nam se smiluju. Umorni smo od progona i gladi!“

Dr. Najjar ima 38 godina. Kao i većina ljekara u Gazi, radi u hitnim službama zbog preopterećenog zdravstvenog sistema.

Generalni sekretar UN-a António Guterres upozorio je da stanovnici Gaze prolaze kroz „najsuroviju fazu rata“, osudivši izraelsku blokadu humanitarne pomoći. Iako je blokada djelomično ukinuta, UN tvrdi da je količina pomoći daleko ispod potrebnih 500–600 kamiona dnevno. U petak je ušlo 83 kamiona.

Stanovnici Gaze navode da nemaju hrane ni vode, a pothranjene majke ne mogu dojiti djecu. Humanitarna kriza dodatno se pogoršava zbog nestašice goriva i širenja izraelske ofanzive.

Izrael navodi da je blokada uvedena kako bi se izvršio pritisak na Hamas da oslobodi taoce, te optužuje tu organizaciju da prisvaja pomoć – što Hamas negira.

Izraelska vojna kampanja pokrenuta je nakon Hamasovog napada 7. oktobra 2023. u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi, a 251 osoba uzeta je za taoca. Od tada je, prema podacima Ministarstva zdravstva Gaze, ubijeno najmanje 53.901 osoba, uključujući više od 16.500 djece.

(Vijesti.ba)

CATEGORIES
Share This